Leonid Chruščov - Syn budoucího vůdce Sovětského svazu a statečný pilot, jehož tělo se nikdy nenašlo

Leonid Chruščov - Syn budoucího vůdce Sovětského svazu a statečný pilot, jehož tělo se nikdy nenašlo
Autor fotografie: Autor neznámý, volné dílo|Popisek: Leonid Chruščov
08 / 08 / 2021, 16:30

Leonid byl jedním ze čtyř dětí Nikity S. Chruščova. Není příliš známým faktem, že Leonid byl již před vypuknutím druhé světové války zkušeným pilotem. Jeho smrt je však obestřena záhadou, protože jeho tělo se po bojové akci nikdy nenašlo.

Jedním z potomků Nikity S. Chruščova, sovětského vůdce v letech 1953-1964, byl i Leonid, s jehož otcem jej pojila nápadná fyzická podoba. Leonid byl nadšencem do létání a vždy se toužil stát úspěšným pilotem. Jeho sen se mu záhy splnil.

Začal létat již v roce 1933 v pouhých 16 letech a během Zimní války, která začala napadením Finska v roce 1939, se Leonid přihlásil jako dobrovolník. Během konfliktu pak vykonal řadu letů ve střemhlavém bombardéru Ar-2. S vypuknuvší sovětsko-německou válkou sloužil Leonid ve 134. bombardovacím leteckém pluku. Ve vleklém konfliktu s německým invazorem pak vykonal i čtyři bojové lety za den, někdy i bez krytí.

26. července 1941, když se vracel mladý Chruščov z mise, byl jeho letoun napaden německými stíhačkami. Leonid se dokázal dostat zpět na letiště a přistát s doslova prostříleným letounem, nicméně utrpěl vážné zranění při přistávacím manévru, kdy se stroj převrhl.

Zraněný Chruščov byl vytažen s poškozeného kokpitu a poslán do nemocnice, kde se zotavoval. Velmi zle dopadla především jeho noha a lékaři mu ji chtěli amputovat. To však Leonid rezolutně odmítl a dokonce hrozil, že lékaře zastřelí, pokud se rozhodnou zákrok realizovat.

Po zotavení, kdy mu byla nakonec noha ,,zkrácena", chtěl mladík dál sloužit své vlasti a bojovat na frontě. V zimě 1942 se tak Leonid na frontu vrátil a posléze byl vyznamenán Řádem Rudého praporu za statečnost v boji. Nicméně v této době už nelétal s bombardérem, ale ,,přesedlal" na stíhací letouny, v tomto případě na Jak-7.

Současně se Leonidova životní pouť chýlila ke konci. 11. března 1943 byl Chruščovův letoun Jak-7 sestřelen německými Focke-Wulfy u města Žizdra a piloti jeho jednotky viděli, jak stroj explodoval. Nicméně se nikdy nenašlo Chruščovovo tělo, a to ani po opakovaných pokusech. Leonid byl tak veden jako nezvěstný. Záhada kolem nenalezeného těla zároveň dala prostor nejrůznějším spikleneckým teoriím.


Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace