Létající člun Pan American Boeing 314 byl potopen dělem americké válečné lodi

Létající člun Pan American Boeing 314 byl potopen dělem americké válečné lodi
Popisek: Konec Honolulu Clipper
23 / 06 / 2019, 13:00

Létající člun společnosti Pan Američan Honolulu Clipper opustil Hawaii 3. listopadu 1945 a v rámci operace Kouzelný koberec převážel 26 členů vojenského personálu, kteří se vraceli do Spojených států po službě v Pacifiku. Po asi pěti hodinách letu Honolulu Clipper ztratil dva motory a musel nouzově přistát na hladině Pacifiku asi 650 mil východně od Oahu.

Úspěšné přistání pod vedením kapitána “Robbie” Robbinse se odehrálo krátce před půlnocí. Plně natankované ale bezmocné letadlo zůstalo bezmocné na hladině a celou scénu hlídal sesterský letoun B-314 California Clipper, než dorazila pomoc v podobě obchodní lodi Englewood Hill, která našla letadlo a převzala cestující ráno 4. listopadu.

Pokusy opravit motory Honolulu Clipper selhaly a letoun byl připoután k eskortní letadlové lodi USS Manila Bay, ale lano se uvolnilo. Další pokusy zachránit letoun začaly s příjezdem lodi USS San Pablo, která letoun táhla až do 7.listopadu, kdy díky zhoršenému počasí došlo opět k uvolnění letounu. Další pokus zachytit obrovský létající člun skončil kolizí Honolulu Clipper a USS San Pablo.

USS San Pablo

Rádiové instrukce z velení US Navy na Havaji byly jasné, tedy nechat Honolulu Clipper svému osudu. Loď USS San Pablo využila bezmocný Honolulu Clipper jako terč pro střelbu z děla Oerlikon ráže 20mm a asi po 30 minutách šel létající člun ke dnu Pacifiku vzdálenému 3 míle hluboko.

 

Zdroj: www.panam.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace