Létající stíhač tanků sestřelil údajně 90 "cementových bombardérů" Iljušin Il-2

Létající stíhač tanků sestřelil údajně 90 &quote;cementových bombardérů&quote; Iljušin Il-2
Autor fotografie: RIA Novosti archive, image #225 / F. Levshin / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Il-2 u Kurska
25 / 05 / 2021, 16:00

A nejen to. Stíhač a od poloviny roku 1944 velitel skupiny proslulé stíhací eskadry 51 "Mölders" měl na kontě sám více než 150 bitevních a bombardovacích misí. Při osmi stovkách těch stíhacích mu bylo připsáno 189 zničených nepřátelských letounů. Mezi nimi jedna americká "Létající pevnost" B-17. Všechny ostatní byly sovětské, a z nich více než 90 mimořádně odolných bitevních Iljušinů Il-2. Sestřelit Šturmovika vyžadovalo buď hodně štěstí, nebo hodně munice, nebo povědomí o jeho slabých místech. Brendel je zřejmě znal velmi dobře.

Narodil se v roce 1921 nedaleko Výmaru v rodině policejního důstojníka. Do řad Luftwaffe nastoupil po gymnáziu jako kadet 15. listopadu 1939 a po absolvování výcviku byl začátkem roku 1941 umístěn do 2. letky stíhací eskadry 51. Eskadře velel Werner Mölders, první německý a vlastně vůbec světový stíhací pilot, jemuž bylo připsáno sto vzdušných vítězství. Zahyne ovšem již v listopadu 1941, a JG 51 pak ponese do konce války jeho jméno jako čestný titul.

Brendel sestřelil svého prvního protivníka během svého čtvrtého bojového letu. Jeho obětí se stal 29. června 1941 dálkový bombardér Iljušin DB-3. Přišlo povýšení na poručíka. Ale na dlouhou dobu také z hlediska vzdušných vítězství určitá střídmost. Asi rok a půl převažovaly v repertoáru misí bitevní lety k podpoře pozemních jednotek, kterých Brendel nalétá 162. Přesto se stal oficiálně i stíhacím esem a dvojnásobným pak 8. prosince 1942, kdy dosáhl během 225. bojové mise desátého sestřelu.

Od roku 1943 však začaly jeho úspěchy přibývat i na tomto poli geometrickou řadou. 17. ledna sestřelil během jediného letu čtyři nepřátelské stroje. Do 20. února počet sestřelů zdvojnásobil, k 5. květnu ztrojnásobil a na konci května byl jmenován velitelem 1. letky JG 51. A již 10. června poslal k zemi svého 40. protivníka, a o necelý měsíc později mu již mechanici na směrovku namalovali padesátého. Bylo to během probíhající bitvy u Kurska, a jen v červenci 1943 zaznamenal Brendel plných 32 sestřelů. Mezi nimi také řadu Šturmoviků, bitevních letounů Il-2, které rozsévaly zkázu v německých obrněných kolonách, a samy velmi dobře odolávaly díky silnému pancéřování nejen protiletadlové kulometné palbě (větší šanci měly zejména čtyřhlavňové 20mm kanóny), ale také stíhačům.

Němečtí stíhači jim říkali "Zemmenterbomber", cementový bombardér. Mohli do nich vystřílet veškerou munici, ze Šturmovika létaly cáry, ale letěl dál. Specialistů na jejich sestřelování bylo v německém letectvu několik, mezi nejproslulejší patří nejúspěšnější, Erich Hartmann. Municí neplýtval. Přiblížil se a z těsné vzdálenosti poslal několik málo ran do olejového chladiče sovětského "létajícího tanku". Případně se mohl zaměřovat na nepancéřované a dřevěné části letounu, který konstruktéři přece jen mnohem více chránili proti projektilům dopadajícím zpředu. Slabým místem konstrukce Il-2 byl také přechod mezi křídlem a trupem stroje. Efektivně zasahovat vybraná místa na protivníkově stroji bylo v případě běžných letců dílem náhody, a jen experti přesně věděli, co dělají. Mezi nimi Joachim Brendel.

Legendě JG 51 se v počtu sestřelů vyrovnal 22. listopadu 1943. Shodou okolností ve výroční den smrti Wernera Mölderse. Přišlo vyznamenání Rytířským křížem. Sám byl sestřelen dvakrát, jednou protiletadlovou palbou, 29. března 1944 v leteckém boji. Jednou z jeho obětí se stal možná kapitán Ščegolev, eso 162. stíhacího leteckého pluku se 14 sestřely. V září 1944 je Brendel jmenován velitelem III. skupiny JG 51, v říjnu dosahuje během svého 792. bojového letu již 150. vzdušného vítězství. Dostává Dubové ratolesti a v roce 1945 přidá ještě dalších bezmála 40 sestřelů, poslední 25. dubna. Během války létal na typech Bf 109 E, F a Fw 190 A.

Zdroj: Matyáš, Stíhací esa Luftwaffe

Tagy článku