Letoun F-111 - vietnamský přízrak a letoun, který mohl zlikvidovat Kaddáfího

Letoun F-111 - vietnamský přízrak a letoun, který mohl zlikvidovat Kaddáfího
Autor: KEN HACKMAN, volně k použití|Popisek: F-111
26 / 07 / 2021, 10:00

Rychlý, velmi dobře vyzbrojený a revoluční s měnitelnou geometrií křídel. Taková byla představa konstruktérů nadzvukového letounu F-111. V tomto případě to zní všechno pěkně, na druhé straně stroj se musel kromě některých technických nedostatků souvisejících s jeho konstrukcí či uložením motoru vypořádat také s veřejnou kritikou, která byla mnohdy k letounu až nespravedlivá a jednostranná. ,,Hrabáč" byl přitom mimořádně efektivní letoun při svých bojových nasazeních.

Vývoj letounu, technické nedodělky

Na letounu se začalo pracovat na přelomu 50. a 60. let, jeho vývoj měla na starosti společnost General Dynamics. Konstruktéři byli vedeni myšlenkou, že bude v dohledné době nutné nahradit stíhací bombardéry bombardéry F-100 Super Sabre, F-101 Voodoo a F-105 Thunderchief. Hlavními požadavky na nový stroj tak byl dostup přes 18 000 m, maximální rychlost více než 2 Machy, schopnost nasazení stroje za jakéhokoliv počasí a také schopnost svislého a krátkého vzletu a přistání.

Jak už jsme uvedli jinde, stroj pak byl prvním sériově vyráběným letounem s měnitelnou geometrií. Zajímavé bylo také řešení kabiny posádky, kdy pilot a operátor zbraňových systémů neseděli za sebou, ale vedle sebe. V případě krizové situace navíc kabina sloužila jako únikový modul, jež se pomocí výbušnin a raketových motorů oddělila od letounu. S motory však souvisely určité potíže, protože první ,,Hrabáče" byly poháněny motory Pratt & Whitney TF30-P-1, jež zejména při vysokých rychlostech nebyly spolehlivé. To se později změnilo a další sériově vyrobené F-111 už poháněla dvojice motorů TF30-P-3.

První let ,,Hrabáče" se uskutečnil 21. prosince 1964, zařazen do služby byl stroj 18. července 1967. Vše se neobešlo bez již zmíněných problémů. Kritiku budila cena letounu, kdy v roce 1965 se odhadovaly náklady na výrobu jednoho stroje mezi 4,5 - 6,3 milionů dolarů. To převyšovalo původní plány a v důsledku způsobilo výrazné škrty na množství pořízených letadel v budoucnu. V témže roce tak byla uzavřena objednávka na 431 letounů, nicméně v původním záměru se počítalo s dvojnásobkem dodaných letounů americkému letectvu. Celkem se vyrobilo 563 kusů letounu. V roce 1974 bylo společností Grumman modifikováno několik strojů pro elektronický boj. Úprava nesla název EF-111A Raven (,,Havran").

Nasazení letounu F-111

Vzhledem k době, kdy letoun vznikal, bylo jasné, že jedno z prvních nasazení si odbyde F-111 ve vietnamské válce. Letouny provedly do konce března 1968 celkem 55 nočních misí proti cílům v severním Vietnamu, nicméně za pět týdnů ztratilo americké letectvo tři ze šesti F-111, a další ostré nasazení tak muselo být zastaveno. Posléze se zjistilo, že stroje nebyly sestřeleny, ale ztráty byly způsobeny konstrukčními vadami, které se týkaly křídel a ocasních ploch. Nicméně letouny se později nadále zúčastnily kampaně proti severnímu Vietnamu například v rámci operace Linebacker II. v roce 1972. Nejen tam letouny vynikly svou vysokou úspěšností při zasahování pozemních cílů, a to i při špatné viditelnosti.

F-111A se vrátily do jihovýchodní Asie v září 1972. Podílely se na letecké ofenzivě Linebacker II a prováděly bombardovací mise proti cílům v Severním Vietnamu a Laosu uprostřed monzunové sezóny. Létaly bez pomoci letadel elektronického boje nebo tankovacích KC-135. 8. listopadu 1972 provedly 20 náletů na Severní Vietnam v tak špatném počasí, že ostatní letadla musela zůstat uzemněna. Čtyři F-111A byly schopny dopravit na cíl tolik pum jako 20 letadel F-4 Phantom II. Letouny F-111A prováděly bombardovací mise i v Kambodži až do 15. srpna 1973. Celkově absolvovaly F-111A přibližně 4000 bojových misí. Zaznamenaly vysokou mírou úspěšnosti při zasahování pozemních cílů a to i když byla viditelnost téměř nulová. V souvislosti s bojovou činností ztratilo americké letectvo pouze šest letadel.

Operace El Dorado Canyon: na mušce Kaddáfí

Zajímavá byla také účast F-111 ma bombardování libyjského Tripolisu na jaře 1986. Do hledáčku se Libye dostala především za administrativy prezidenta Ronalda Reagana, mezi jehož prioritami byl boj s terorismem, který Libye aktivně podporovala. ,,Vzteklý pes" Muammar Kaddáfí tak měl být ,,přibalen" do protilibyjské kampaně. Do ní se zapojilo i 24 letounů F-111 a celkem skoro stovka amerických letounů. F-111 shazovaly na cíle jak neřízené, tak laserem naváděné pumy. Protivzdušná obrana sestřelila jeden americký stroj F-1111. Reaganův nevyřčený cíl, že chce bombardováním odstranit i Kaddáfího, se však nenaplnil. ,,Vzteklý pes" byl totiž varován italským premiérem Bettinem Craxim. Ten se netajil sympatiemi k diktátorovi, kterému včasným varováním zachránil život. Ten však z kampaně El Dorado Canyon vyvázl stejně jen o vlásek.

Za zmínku pak ještě stojí nasazení verze F-111F ve válce v Zálivu na počátku 90. let. Tam kromě jiného operovala i již zmíněná modifikace EF-111A Raven. Právě letouny F-111F hrály nezastupitelnou roli při ničení irácké velitelské a řídící infrastruktury. Provedly 2 500 letů a zničily 2 203 cílů likvidovaly s vysokou přesností tanky a obrněná vozidla.

,,Hrabáč" byl vyřazen ze služby v roce 1996, o dva roky později čekal stejný osud i modifikace EF-111A Raven. I když se letouny F-111 bojově více než osvědčily svou vysokou efektivitou, musel si své renomé vybojovat navzdory překročeným nákladům, určitým technickým problémům a počáteční nedůvěře i ze strany médií. Nakonec však stroj ukázal v mnoha kampaních své kvality a v současné době je hodnocen více než pozitivně.

 

Zdroj: history.com, Wikipedia

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace