Letoun Su-27 má v sobě kus ,,Ameriky". Zařídili to sovětští zpravodajci v 80. letech

Letoun Su-27 má v sobě kus ,,Ameriky&quote;. Zařídili to sovětští zpravodajci v 80. letech
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Su-27
20 / 05 / 2020, 11:00

Sovětský stíhací letoun Su-27 patřil k nejmasověji vyráběným strojům, a ač to není možná na první pohled patrné, má v sobě i kus amerických technologií.

Letoun Su-27 patří bezesporu k nejznámějším a také nejvyráběnějším sovětským strojům. Stíhač je určený k boji za každého počasí proti vzdušným cílům ve velkých, středních i malých výškách.

I když byl letoun koncipován jako odpověď na americké těžké stíhací letouny 4. generace F-14 Tomcat a především F-15 Eagle, který měl pokud možno v ideálním případě překonat také v palebné síle, má sám v sobě ,,kus" americké technologie, jejíž část se podařilo získat sovětským zpravodajcům na začátku 80. let. O tom promluvil vojenský analytik ruské agentury TASS Viktor Litovkin.

,,Na začátku 80. let se naši zpravodajci nějakým způsobem dokázali dostat k návrhům letounu F-15 Eagle, který byl projektován společností McDonnell Douglas a předat je konstrukční kanceláři Suchoj. Sovětští inženýři je pak použili ke vzniku prvního prototypu nového stíhače (Su-27)," prohlásil Litovkin.

Na druhé straně nepořídili zpravodajští agenti úplná data amerického modelu F-15, a tak Su-27 chyběla supersonická rychlost ,,reálného modelu" letounu F-15 či lepší aerodynamický výkon. ,,Bylo tedy nakonec rozhodnuto zkombinovat tento model se sovětskými technologiemi 70. let, a v roce 1981 se první stroj T-10S, později známý Su-27, vznesl do vzduchu." dodává Litovkin.

Tento design pak přinesl známému letounu ,, i s kusem" Ameriky více než 30 leteckých rekordů.


Zdroj:, Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.