Jako lidská morčata. Američtí odpůrci války posloužili zvráceným experimentům

Jako lidská morčata. Američtí odpůrci války posloužili zvráceným experimentům
Autor: public domain
10 / 01 / 2021, 16:00

Je to méně známá a nepříliš veselá kapitola americké historie. Na tzv. vědomých odpůrcích války, tedy těch, kteří odmítli narukovat, probíhaly experimenty, které končívaly v řadě případů i smrtí.

Většina Američanů nakonec podpořila angažmá ve druhé světové válce, a také většina Američanů, která měla narukovat na pomoc evropským spojencům, tak učinila. Existovala také menšina těch, kteří odmítli bojovat vzhledem ke svému náboženskému přesvědčení či svědomí. Příslušný zákon dával těmto Američanům možnost sloužit v nebojových úkolech v armádě.

Ti, kteří odmítli i tuto alternativu, byli uvězněni. Americká veřejnoprávní televize PBS v dokumentu ,,Dobrá válka a ti, kteří odmítli v ní bojovat", odvysílaném před několika lety, uvedla, že existovalo zhruba 43 000 Američanů, jež odmítli bojovat ve válce a byli registrováni jako vědomí odpůrci. Z nich 25 000 sloužilo v nebojových úkolech v armádě, 6 000 bylo uvězněno a zbývajících 12 000 si odbývalo náhradní práci v Civilní veřejné službě (CPS).

Někteří vědomí odpůrci války pracující v Civilní veřejné službě putovali i do jednoho z 125 táborů či ústavů pro mentálně choré, aby se starali o zdejší pacienty či prováděli údržbu zařízení. Nicméně asi 500 odpůrců války se zúčastnilo podle dokumentů odvysílaném televizí PBS nebezpečných experimentů, které měly najít lék na nemoci, jako byly například malárie, žloutenka, tyfus, pneumonie (zápal plic) a další.

Výzkumníci tak aplikovali ,,ve jménu vědy" dobrovolníkům do žil injekce s těmito a dalšími nemocemi ve snaze vyvinout najít účinný lék. Další dobrovolníci byli také vystavováni extrémním teplotám i dlouhé době, kdy se nemohli vůbec hýbat.

Pokusy zahrnovaly rovněž několikaměsíční částečně hladovění. Odehrávaly se například na univerzitě v Minnesotě. ,,Výzkumný" projekt potřeboval 36 mužů standardní váhy, kteří měli za půl roku částečného hladovění shodit až čtvrtinu své váhy. Není divu, že někteří dobrovolníci to v průběhu experimentu vzdali a byli tak z nebezpečného experimentu výzkumným týmem ,,odstraněni".

Dlužno dodat, že někteří se hlásili do těchto pokusů dobrovolně, aby nevypadali jako zbabělci, když už nejdou bojovat do války. ,,Byl jsem mladý a chtěl jsem dokázat, že nejsem zbabělec. Tak mně nabídli šanci stát se lidským morčetem," prohlásil jeden z odpůrců války Neil Hartman.

Na druhé straně tyto experimenty představovaly poměrně vysoké riziko úmrtí dobrovolníka, což se také stávalo. Na druhé straně vědomí odpůrci války v praxi dokázali, že opravdu nebyli zbabělci, jen proto, že odmítali zabíjet ve válce.

 

Zdroj: warisboring.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace