Lightning proti Liberatoru – neobvyklý sestřel nad Filipínami v červenci 1945

Lightning proti Liberatoru – neobvyklý sestřel nad Filipínami v červenci 1945
Autor: USAAF, volné dílo|Popisek: Silná v přídi soustředěná výzbroj P-38
16 / 01 / 2021, 10:00

V červenci 1945 dosáhl americký poručík Fritsch od 44. stíhací perutě 13. letecké armády na Filipínami pozoruhodného sestřelu. Obětí palubních zbraní jeho Lightningu byl čtyřmotorový bombardér. Nikoli však nepřátelský, ale vlastní. Sestřel zaznamenal na fotokulomet a video je k dispozici díky archivu CriticalPast.

44. stíhací peruť podřízená již samostatnému, nikoli armádnímu letectvu, stále existuje, a dokonce působí v západním Tichomoří i dnes. Je součástí 18. křídla a její F-15C/D Eagle startují z letecké základny Kadena na japonské Okinawě. Během druhé světové války jednotka prošla nasazením od prvního dne. Při překvapivém japonském útoku proti americké základně také patřili tři její piloti k těm, kteří se pokusili vzlétnout.

Startovali ve svých Curtissech P-40 Warhawk z letiště Bellows Field, kde postupovali střelecký vývik. První u svého letounu byl podporučík Christiansen. Když nastupoval do kokpitu, zasáhla ho japonská palba a zraněním záhy podlehl. Warhawk druhého z pilotů, podporučíka Whitemana, rozstřílela japonská Zera při pojíždění a pilot zahynul v kabině svého stroje v plamenech. Poručíku Bishopovi se podařilo vzlétnout, ale byl sestřelen a zraněn Japonci, než stačil nabrat výšku a pustit se do boje.

Jednotka posléze prošla tažením války v v jižním a jihozápadním Pacifiku. Od 4. ledna 1943 náležela ke 13. letecké armádě v podřízení 18. stíhací a stíhací bombardovací skupiny a v průběhu roku byla vyzbrojena letouny P-38 Lightning. Létala z Espiritu Santo, později nad Šalamounovými ostrovy z Guadalcanalu, z Nové Guinei, z Luzonu a Mindora na Filipínách a poslední měsíce války ji zastihly na základně Zamboanga na ostrově Mindanao. Odsud od 1. června 1945 mimochodem vzlétala pod velením kapitána Josepha J. Lesicky, stíhacího esa s devíti sestřely, narozeného v roce 1919 v Kalifornii. Jeho otec Josef Lesicka se narodil v roce 1894 v v Podkarpatském vojvodství.

Někdy v průběhu července 1945 doprovázely Lightningy 44. stíhací perutě těžké bombardovací B-24 Liberator, z nichž jeden musela posádka pro technickou závadu opustit na padácích. Poručík Fritsch pak dostal za úkol stále letící bombardér sestřelit, což můžeme vidět na přiloženém videu, včetně úspěšného závěru celé akce a místa dopadu bombardéru do vln.

video: youtube

Zdroje: kadena.af.mil; afhra.af.mil

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace