Li-Jien - město ztracené římské legie v Číně

Li-Jien - město ztracené římské legie v Číně
Autor: Michael Coghlan (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
11 / 02 / 2021, 16:00

V roce 53 před naším letopočtem se římský generál jménem Marcus Licinius Crassus vydal na vojenské dobrodružství proti Parthské říši. Vzal s sebou na osudovou výpravu 45 000 mužů v 7 legiích, nerespektoval rady svých důstojníků a byl v bitvě u Karrh poražen parthskými lučištníky.

Marcus Crassus padl během neúspěšného pokusu o mírové vyjednávání s Parthy a jeho legie utrpěly strašlivé ztráty. 20 000 římských vojáků bylo zabito a 10 000 zajato a dalších 10 000 se pod velením Cassiuse Longinuse probilo do Sýrie. Zdá se, že zajatci byli Parthy deportováni k jejich východním hranicím, kde založili posádkové město v současném Tarazu (Kazachstán) poblíž hranic s Kyrgyzstánem. Po dobu 17 let až do bitvy u Zhizhi (poblíž dnešního Taškentu) v roce 36 př. n. l., kdy legionáři bojovali proti Číňanům, nebylo o těchto Římanech nic slyšet.

Tehdejší čínští historici poznamenali, že na čínské generály zapůsobil nový protivník, jeho vojenské obranné pozice a taktika v poli... Poté se hranice mezi mýty a realitou stírají. Někteří říkají, že přeživší římští legionáři nakonec sloužili Číňanům. Není jasné, zda Číňané najali přeživší Římany jako žoldáky, nebo zda je přinutili. Ale vypráví se, že zbývající římští válečníci byli přesunuti do čínského města přejmenovaného na jejich počet Li-Jien, tedy Legie. Li-Jien se nacházel v severozápadní Číně v provincii Ganzu. Tam Římané založili posádku na ochranu nedaleké vesnice před tibetskými nájezdy.

V současné době se Li-Jien nazývá Zhelaizhai. Značná část lidí obývajících region má modré oči, blond vlasy a jsou vyšší než průměrní Číňané. Někteří odborníci tvrdí, že složení DNA těchto lidí je zjevně západní (římské, galské a germánské), což odpovídá národnostnímu složení římské legie té doby. Ostatní to popírají. V roce 1993 byly v této provincii objeveny opevnění a nástroje římského designu.

Vesničané v regionu navíc uctívají býky, což je zvíře spjaté s Mithrou, který byl legionáři na východě uctíván. DNA testy provedené v roce 2005 prokázaly u provedených vzorků až 56 % DNA shodné s obyvatelstvem Kavkazu…

Zdroj: defensionem.com, historycollection.com, heritagedaily.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace