Londýn přežil Göringově Luftwaffe navzdory i během nejničivějšího náletu 29. prosince 1940

Londýn přežil Göringově Luftwaffe navzdory i během nejničivějšího náletu 29. prosince 1940
Autor: By http://www.sheilaomalley.com/archives/2005_07.htmlOriginally published Daily Mail 31 December 1940., Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=19958807|Popisek: Svatý Pavel jako symbol nepokořené Británie
29 / 12 / 2020, 10:00

29. prosince 1940 se na Londýn snesly stovky bomb během nejničivějšího náletu, který kdy na hlavní město Velké Británie směřoval. Londýn hořel na stovkách míst a to, že Británie není zlomena symbolizovala fotografie katedrály svatého Pavla tyčící se z kouře a plamenů hořícího města.

Během května a června 1940 postupně padlo Holandsko, Belgie, Norsko a Francie, Sovětský svaz se bratříčkoval s nacistickým Německem a Velká Británie stála proti nacistickým hordám Adolfa Hitlera sama.

Britské expediční síly unikly zničení na kontinentu jen díky improvizované evakuaci z Dunkirku, ale tanky a dělostřelectvo potřebné k obraně vlasti před invazí zůstaly ve Francii. Jelikož britské vzdušné a pozemní síly byly přečísleny svými německé protějšky a americká pomoc ještě nezačala, zdálo se jisté, že Británie bude brzy následovat osud Francie. Nicméně Winston Churchill, nový britský premiér, slíbil svému národu a celému světu, že Británie se nikdy nevzdá.

5. června zahájila Luftwaffe útoky na přístavy a konvoje v Lamanšského průlivu a 30. června se Německo zmocnilo kontroly nad nechráněnými Normanskými ostrovy. 10. července, první den bitvy o Británii Luftwaffe zintenzivnila bombardování britských přístavů. O šest dní později Hitler nařídil německé armádě a námořnictvu, aby se připravily na operaci Sea Lion. 19. července přednesl německý vůdce v Berlíně projev, ve kterém nabídl britské vládě podmíněný mír, kdy Británie by si zachovala svou říši a byla by ušetřena invaze, pokud její vedení přijme německou nadvládu nad evropským kontinentem. Jednoduchá rozhlasová zpráva od lorda Halifaxe návrh smetla ze stolu.

Na Vánoce 1940 Bitva o Británii stále probíhala, ale během dvou posledních dní nad Londýn žádná nepřátelská letadla nezamířila a protiletecká obrana Londýna zůstala potichu. Až 29. prosince se Luftwaffe vrátila s obnovenou intenzitou. Za soumraku se nad městem objevily bombardéry Luftwaffe a odhodily desítky tisíc zápalných pum a bomb na padácích. Americký válečný reportér z Londýna odeslal do novin v USA zprávu, že „Druhý velký požár v Londýně začal“.

Premiér Winston Churchill informoval záchranné sbory, že je bezpodmínečně nutné, aby katedrála svatého Pavla byla zachráněna za každou cenu, aby morálka obyvatel Británie byla posílena. Vody bylo málo, vodovodní síť byla zničena a v nedaleké Temži bylo díky nezvykle malému přílivu jen málo vody, a navíc v bahně ležely nevybuchlé bomby.

Na katedrálu nepršel déšť, ale bomby, v chodbách katedrály hlídkovali dobrovolní hasiči s pytli písku a vodními pumpami, aby mohli okamžitě hasit. V 21 hodin spadla na střechu katedrály zápalná bomba a ikonická kopule se začala tavit. Ale štěstí bylo na straně hasičů. Bomba se uvolnila, spadla na podlahu kamenné galerie a byla zasypána pytli s pískem. Svatý Pavel byl zachráněn.

Nicméně mnoho dalších budov bylo ztraceno. Tramvaje a vodovody byly zničeny, ulice byly poseté sutinami. Zemřely desítky hasičů a 162 civilistů.

Vypráví se, že letecký maršál Arthur „Bomber“ Harris, který zkoumal škody, poznamenal: „No, zaseli vítr.“ O několik let později, před náletem 1 000 letadel na Kolín nad Rýnem řekl stejný muž do kamer týdeníku: „Teď budou sklízet smršť.“

Zdroj: bbc.com, history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace