LT vz. 34 - československý tank, který nahradil Renault FT-17. Čekal ho smutný osud

LT vz. 34 - československý tank, který nahradil Renault FT-17. Čekal ho smutný osud
Autor: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tank_LT-34.jpg|Popisek: LT vz. 34
19 / 11 / 2019, 10:00

Prvním ryze československým tankem ve výzbroji armády byl lehký tank LT vz. 34, který vyrobila firma ČKD.

LT vz. 35 či LT vz. 38 byly slavné československé tanky, nicméně tankovou historii naší armády významným dílem spoluvytvářel i lehký tank LT vz. 34, který byl prvním ryze československým tankem.

Byl to právě LT vz. 34, který nahradil tank Renault FT-17, jež můžeme považovat za první moderní tank na světě. Po první světové válce jich několik koupilo i Československo a můžeme říct, že lehký francouzský tank Renault FT-17 ve své době sloužil ostatním tankům za vzor. Už proto, že byl prvním tankem v historii, který měl umístěnou výzbroj v otočné věži. Zajímavostí je, že tyto tanky používala českoskoslovenská armáda vůbec jako první. Faktu, že vyvstávala akutní potřeba výroby tanku s otočnou věží, si byla vědoma také československá armáda, nepočítaje v to skutečnost, že tanků Renault FT-17 měla k dispozici pouze 6.

Vznik LT vz. 34 můžeme datovat do začátku 30. let, kdy začaly práce na konstrukci nového lehkého jezdeckého tanku ve firmě ČKD. Již v roce 1933 pak byla zahájena sériová výroba vozidla a československá armáda dostala první tanky v roce 1934. Celkově se v letech 1934-1936 vyrobilo 50 vozidel.

Posádku tanku, který byl 4,60 m dlouhý a 2,10 m široký, tvořili tři muži. Vozidlo poháněl motor Praga, vodou chlazený čtyřválec o výkonu 62,5 koní. Tank byl schopen vyvinout rychlost 30 km/h a jeho dojezd po silnici činil 160 km. Pokud hovoříme o výzbroji vozidla, ten nejprve tvořily 2 kulomety ZB vz. 26, později byly nahrazeny kulomety ZB. vz. 35. Hlavní zbraní pak bylo dělo Škoda vz. 34 ráže 37 mm.

Nevýhodou tanku bylo především slabší pancéřování, nižší rychlost a vyšší hlučnost, vozidla také poměrně rychle zastarávala, což se brzy projevilo. Už v roce 1937 bylo rozhodnuto, že LT vz. 34 budou sloužit jako průzkumná a cvičná vozidla. Na druhou stranu při československé mobilizaci v roce 1938 byly tanky připraveny k nasazení. K němu však, jak dobře víme v důsledku zářijových událostí, které uzavřel Mnichovský diktát, nikdy nedošlo.

Po obsazení Česko-Slovenska, jak zněl oficiální název naší země po 30. září 1938, pak čekal tanky smutný osud. Nacisté neměli o tanky zájem a 23 kusů, které byly umístěny na českém území, bylo sešrotováno.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace