Luxusní anglický parník taranoval německou ponorku

Luxusní anglický parník taranoval německou ponorku
Popisek: RMS Olympic během 1. světové války
13 / 12 / 2019, 10:00

RMS Olympic byla první lodí třídy Olympic vlastněné slavnou společností White Star Line. Mezi její sestřičky patřily lodě Britannic a Titanic. Tři obrovské lodě se měly jmenovat podle tří ras z řecké mytologie (Olympové, Titáni a Giganti), ale loď Gigantic byla po potopení Titaniku přejmenována na Britannic.

Olympic byl postaven první do služby byl uveden 14. května 1911. Délkou 269 metrů a výtlakem 45 000 tun hravě překonával konkurenční zaoceánské parníky.

RMS Olympic

Narozdíl od svých nešťastných sesterských lodí přežil Olympic všechny nástrahy 1. světové války, či ledovců. Během války rychlý zaoceánský parník převážel vojáky. 

RMS Olympic

12. května 1918 měl Olympic na palubě 9 000 amerických vojáků, které převážel na bojiště ve Francii. Loď byla v brzkých ranních hodinách objevena německou ponorkou SM U-103, která pod velením kapitína Clause Ruckera potopila již osm lodí o celkovém výtlaku 15 462 BRT, a parník takovéto velikosti by byl pro německou posádku vítanou kořistí, která by překonala vše, čeho zatím U-103 dosáhla.

RMS Olympic Dazzle 1

SM U-103 se vynořila na hladinu a chystala se na odpálení torpéd ze zadních torpédometů, které se ale nepovedlo zaplavit, a ponorka byla námořníky rychlého parníku zpozorována. Okamžitě zahájili na ponorku palbu z děl, a Olympic nabral kolizní kurs s cílem nepřítele taranovat.

U-103 se začala nouzově potápět až do hloubky 30 m v paralelním kurzu s útočící lodí, ale téměř vzápětí byl zasažena do velitelské věže a vrtule Olympicu prořízla tlakový trup ponorky (Olympic měl ponor necelých 11 metrů, takže patrně byla ponorka přitažena silou lodních šroubů k hladině) . Devět členů posádky přišlo o život. Olympic nezastavil a pokračoval dál na Cherbourg .

USS Davis

Americký torpédoborec USS Davis později uviděl nouzovou signalizaci a odvezl 35 námořníků nešťastné ponorky do Queenstownu.

Olympic sloužil až do roku 1935, kdy byl díky krizi prodán do šrotu za 100 000 liber.

 

Zdroj: The Vintage NewsWikipedie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace