Lvice z Bretaně se mstila francouzskému králi za popraveného manžela

Lvice z Bretaně se mstila francouzskému králi za popraveného manžela
Popisek: Ilustrační obrázek
10 / 02 / 2019, 16:00

Francouzské loďstvo v průlivu La Manche je decimováno třemi černými loděmi s rudými plachtami. Těch několik námořníků, kteří se zachránili mluví o ženě doprovázené dvěma mladíky, která se vrhá do boje s mečem v ruce a výkřikem "Pomsta za barona Clissona" na rtech.

Kdo byla ona žena? Jeanne de Clisson známá jako Lvice z Bretaně se narodila roku 1300 v Belleville sur Vie jako dcera šlechtice a ve věku dvanácti let byla poprvé provdána za svého prvního manžela, se kterým měla dvě děti. Po jeho smrti se znovu provdala, ale její maželství rozvedl Papež Jan XXII roku 1330.

psali jsme: Strašný osud královraha: Zabil Richarda Lví srdce, nakonec ho stáhli z kůže

Opět se vdává, tentokrát za svého osudového muže, bretaňského barona Oliviera de Clisson, se kterým má celkem 5 dětí. Bretonci v té době projevují přízeň Anglii, což se baronovi stane osudným. Během obrany města Vannes je zajat Angličany, kteří za něj ale požadují tak malé výkupné, že na něj padá podezření, že město nehájil s dostatečným nasazením. Navíc je Karlem de Blois označen jako zrádce.

De Clisson a dalších patnáct pánů z Bretaně je pozváno na rytířský turnaj, kde je zatčen a odvlečen do Paříže. Za zločiny proti králi a koruně je 2. srpna 1343 popraven.

Jeho krásná manželka přísahá pomstu. Poté co ukáže svým synům hlavu jejich otce na bráně v Nantes, prodává svůj zámek a vše co k němu patří a za pomoci anglického krále vybavuje tři černé válečné lodě s rudými plachtami. 

psali jsme: Žízeň a obdivuhodné gesto Saladina. Před 830 lety začala klíčová bitva u Hattínu. Muslimové dobyli zpět Jeruzalém

Brzy poté dostávají francouzské úřady informace o přepadání lodí, jejichž posádky jsou nemilosrdně likvidovány a lodě potápěny. Mimo to Jeanne napadla i zámek patřící jednomu z důstojníků Karla de Blois a celá posádka zámku s výjímkou jednoho muže je pobita. Jeanne se svými syny terorizuje normandské pobřeží a lodě v průlivu La Manche celých 13 let.

Svoji pirátskou kariéru ukončuje po potopení své vlajkové lodi a smrti mladšího syna.

Roku 1356 uzavírá Lvice z Bretaně poslední sňatek se sirem Walterem Bentley, který je jedním z vojenských vyslanců anglického krále Edwarda III a vlastní zámky Beauvoir-sur-mer, Ampant, Barre, Blaye, Châteauneuf, Ville Mainea ve Francii.

Lvice se usazuje na hradu Hennebont, kde roku 1359 umírá.

Její starší syn pojmenovaný pojmenovaný po otci Olivier je francouzským králem omilostněn a bojuje proti Anglii jako velitel francouzského vojska. Získává přezdívku "řezník".

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: Václav Švarc, Na vlnách moří a oceánů

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace