M26 Pershing - jediný západní tank lepší než Tigery a Panthery?

M26 Pershing - jediný západní tank lepší než Tigery a Panthery?
Popisek: Ilustrační obrázek M-26E4 v Koreji
26 / 10 / 2019, 13:00

M26 Pershing byl americký střední tank, bojově poprvé nasazený v lednu 1945 na západní frontě 2. světové války, kde jako jediný západní typ tanku překonal téměř ve všech parametrech německé tanky Tiger a Panther. Dále byl nasazen během Korejské války, v níž předčil sovětské tanky T-34/85.

M26 Pershing měl vynikající balistické tvarování korby i věže, a svou pasivní ochranou odpovídal o 15 tun těžšímu tanku Tiger. Kromě toho byl díky nižší hmotnosti pohyblivější, lépe manévroval a byl i rychlejší. Byl dokonce o 4 tuny lehčí, než německý střední tank Panther.

Stabilizovaný kanón ráže 90 mm byl zcela srovnatelný s německým kanónem 88 mm a dokázal za jízdy trefit a zničit Panthera, což mu vysloužilo úctu u německých tankistů.

Pohon tanku zajišťoval benzinový motor Ford GAF V8 o objemu 18 l, který byl uložený v jeho zadní části, a hydromechanická automatická převodovka typu Torquematic.

Původně byl M26 Pershing byl zařazen jako těžký tank, ale od poloviny roku 1945 byl překlasifikován na střední.

Celkem bylo vyrobeno 2 436 těchto vynikajících strojů.

Autor: G_J_Rasputin, FB: //www.facebook.com/G.J.Rasputin/

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace