Malá sázka o velký bombardér. Dva slavní velitelé v honbě za B-17. Vítěz si odměnu dlouho neužil

Malá sázka o velký bombardér. Dva slavní velitelé v honbě za B-17. Vítěz si odměnu dlouho neužil
Autor fotografie: Robert Sullivan, flickr public domain|Popisek: Bombardér B-17
26 / 01 / 2023, 16:45

Během severoafrické válečné kampaně se vsadili dva slavní velitelé - Bernard Montgomery a Dwight Eisenhower - o bombardér B-17. Vítěz si ale nakonec zaslouženou cenu neužil.

Osvobození tuniského strategicky důležitého přístavu Sfax byla velmi důležitou událostí v severoafrické kampani ve druhé světové válce. Spojenci dokázali tento přístav osvobodit a slavný britský polní maršál Bernard Montgomery vyhrál sázku s generálem Dwightem Eisenhowerem o bombardér B-17 pro vlastní potřebu. Jak se vše seběhlo?

Montgomery sváděl s polním maršálem Erwinem Rommelem prudké boje v severní Africe a docházelo k těžkým ztrátám na obou stranách. V říjnu 1942 byla zahájena operace Lightoot, kdy se podařilo i přes citelné ztráty výrazně oslabit nepřítele. Následně, v listopadu 1942, došlo pod Eisenhowerovým velením ke spuštění operace Torch, jejímž úkolem bylo obsazení důležitých přístavů Oran, Casablanca a Alžír. Rommel se dostal do kritické nevýhody, protože ze západu na jeho jednotky útočil Eisenhower a z východu pak Montgomeryho 8. armáda.

Pro Rommela tedy bylo důležité udržet opěrné body v Tunisku, mimo jiné i město Sfax. Boje v severní Africe zuřily nadále a generál Patton a Montgomery se snažili, aby obsadili strategicky důležitá města v oblasti, nicméně Eisenhower chtěl, aby postupovali rychleji.

Náčelník štábu vrchního velitele Spojeneckých sil generál Bedell Smith navštívil na jaře 1943 Montgomeryho. Nevíme přesně, o čem se oba pánové bavili, nicméně je známo, že Montgomery se zajímal o bombardér B-17, který měl sloužit pro jeho osobní potřebu. Smith Montgomerymu sdělil, že pokud osvobodí město Sfax do 15. dubna 1943, Eisenhower mu tedy dá, co Montgomery žádá. Když to nezvládne, Eisenhower žádný bombardér nepošle.

10. dubna 1943 Montgomery skutečně osvobodil město Sfax a ihned se začal hlásit o ,,svůj" bombardér. Eisenhower dodržel slovo, Montgomeryho pochválil za jeho úspěšný počin a ,,poslal" mu bombardér B-17.

Tato událost však způsobila napětí mezi Eisenhowerem a Montgomerym a na druhé straně mezi Montgomerym a Pattonem. Ten byl rozlícen tím, že britský polní maršál má k osobnímu využití bombardér B-17, který byl potřeba pro válečné operace, Eisenhower se pak domníval, že B-17 dá Montgomery nakonec k dispozici k dalšímu bombardování strategicky důležitých cílů.

Naštvaný Eisenhower se o celé věci zmínil Montgomeryho nadřízenému polnímu maršálovi Alanu Brookovi, který slavnému ,,Montymu" vynadal za jeho neomalenost. Montgomery si svůj bombardér však ani nestihl užít. B-17 byla odepsána potom, co o měsíc později nouzově přistála a už nebyla nahrazena.


Zdroj: We Are The Mighty

 


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.