Maria Cukanovová: Zdravotní sestra bez bázně a hany. Pobila desítky Japonců, osudový zásah do nohy předznamenal krutý konec

Maria Cukanovová: Zdravotní sestra bez bázně a hany. Pobila desítky Japonců, osudový zásah do nohy předznamenal krutý konec
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo
10 / 07 / 2022, 10:00

Sovětský svaz měl ve své historii a zvlášť během druhé světové války mnoho statečných žen, které neváhaly kdykoliv pomoci svému spolubojovníkovi a postavit se se zbraní v ruce nepříteli. Maria Cukanovová byla jednou z nich.

Narodila se v roce 1924 a vyrůstala bez otce, který zemřel několik měsíců před jejím narozením. V roce 1941 začala pracovat jako telefonní operátorka a posléze jako zdravotní sestra v nemocnici. V květnu 1942 přišel zlomový okamžik jejího života. Po vyhlášení výzvy, kdy ruské námořnictvo hledalo 25 000 dobrovolnic, Cukanovová neváhala a přihlásila se.

Již o měsíc později, v červnu 1942, byla odeslána na misi na Dálný východ. V roce 1944 se po úspěšném absolvování školy pro zdravotní specialisty byla jmenována zdravotní sestrou 355. batalionu námořní pěchoty pacifické flotily.

Po skončení druhé světové války v Evropě ještě stále zuřila válka s Japonci. Těm vyhlásil Sovětský svaz po dohodě se spojenci 8. srpna 1945 válku a batalion, v němž Cukanovová sloužila, se účastnil bojových operací na osvobození korejského přístavu Sejsin. Sovětský svaz chtěl osvobodit tento přístav z rukou Japonců, ale ti zde kladli velmi tuhý odpor. 14. srpna se 355. batalion včetně Cukanovové připojil k operaci, která se však stala pro sovětskou zdravotní sestru nakonec osudnou.

To nemění nic na tom, že v bojích prokázala mimořádnou statečnost. První den dobývání Sejsinu byla Cukanovová zraněna do ramene, ale odmítla opustit bojiště a nadále pomáhala vlastním zraněným vojákům. Za dva dny odnesla Cukanovová z bojiště 52 výsadkářů.

A to nebylo zdaleka všechno. Cukanovová sama vzala kulomet a začala zběsile pálit na nepřátelské pozice, přičemž zabila 90 Japonců! Jedna japonská kulka však zdravotní sestru zasáhla do nohy. V bezvědomí ji odvlekli Japonci stranou. I když byla žena, rozhodli se ji brutálním způsobem sprovodit ze světa. Předtím, než ji zabili, jí vypíchli oči a surově mučili a chtěli vědět informace o sovětských výsadkářích a jejich taktice na dobytí Sejsinu. Cukanovová však nic neprozradila.

Sovětské jednotky pak našly její zohavené tělo na dobytém kopci, kde měli Japonci své hlavní stanoviště. Cukanovová prokázala v boji nebývalou odvahu. Za to jí byl udělen titul hrdinky Sovětského svazu in memoriam. Statečná zdravotní sestra tak patřila k těm sovětským ženám, které neváhaly pro druhé nasadit svůj život a sama přitom ještě zlikvidovala ,,hordy" nepřátel.

Zdroj: warhistoryonline.com


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace