Mariňák Tony Stein nachystal houževnatým Japoncům peklo. Upravený letecký kulomet a 1500 nábojů za minutu

Mariňák Tony Stein nachystal houževnatým Japoncům peklo. Upravený letecký kulomet a 1500 nábojů za minutu
Autor fotografie: United States Marine Corps, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
17 / 05 / 2023, 10:00

Tony Stein byl americkým mariňákem, který bojoval na ostrově Iwodžima proti Japoncům. Sám si upravil letecký kulomet, nicméně tuhé bitvy na ostrově jej nakonec stály život.

Tony Stein se narodil ve městě Dayton v Ohiu v roce 1921 imigrantům z Jugoslávie. Rodina se přistěhovala do USA, aby zde lepší život pro své potomky. Tony měl už jako dítě pro strach uděláno a prakticky se nebál ničeho. Nicméně současně byl neposedný a poněkud hyperaktivní, což mu znemožnilo dokončit střední školu.

Zato byl však manuálně velmi zručný a uměl si sám vyrobit nejrůznější nástroje a později měl i vlastní firmu. Do toho se ještě věnoval boxu, v němž se stal posléze zdatným protivníkem. Právě fyzická i psychická zdatnost Tonyho předurčily k pozdější službě vlasti ve válečných časech.

Krátce po japonském útoku na tichomořskou základnu Pearl Harbor v prosinci 1941 se Tony připojil k námořní pěchotě, kde hledal osobní seberealizaci, ale zároveň chtěl svými schopnostmi přispět k porážce houževnatého nepřítele. Stein svedl řadu bitev například na ostrově Bougainville, kdy se mu podařilo během pozdějších operací zlikvidovat 5 sniperů za jediný den.

Mladý mariňák využil navíc své zručnosti a sám si upravil letecký kulomet ANM2 Browning, který pocházel z vraku letadla. Ten byl schopný vystřelit 1200-1500 nábojů za minutu a stal se tak doslova smrtící zbraní. Stein byl později povýšen do hodnosti desátníka a přidělen do nově vzniklé jednotky 5. námořní divize.

V závěru války účastnil tuhých bojů na Iwodžimě. Jak jeho jednotka postupovala ostrovem, využil svou upravenou zbraň a zničil řadu nepřátelských bunkrů. Když si šel na pláž doplnit střelivo, nezapomněl nikdy vzít zraněného kamaráda s sebou. Nemyslel tak jen na sebe, ale hlavně na druhé. Líté bitvy probíhaly především o horu Suribači, na níž se podařilo 23. února 1945 slavně vztyčit americkou vlajku a mohla tak vzniknout ikonická fotografie Joea Rosenthala.

Sám Stein byl zraněn během bojů o horu Suribači a byl evakuován do nemocniční lodě. Když však slyšel, že jeho jednotka se ocitla pod palbou z těžce opevněné kóty 362A a utrpěla velké ztráty, tak se ještě zraněný vrátil z lodi zpět ke své jednotce, aby jí pomohl v kritické situaci. Zaplatil však za svou odvahu životem, když ho 1. března 1945 zabil sniper.

Za svou statečnost si posmrtně vysloužil Medaili cti, která byla předána 19. února 1946 jeho vdově. Stein byl nejprve pohřben na na Iwodžimě, posléze byly jeho ostatky převezeny do rodného Daytonu. Steinovi vystrojili řádný pohřeb s veškerými vojenskými poctami až v roce 1948.

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.