Mark A „Whippet“ byl ohařem britských tankových jednotek a hrdinou bitvy u Amiensu

Mark A „Whippet“ byl ohařem britských tankových jednotek a hrdinou bitvy u Amiensu
Popisek: Mark A Whippet
21 / 04 / 2019, 16:00

První nasazení tanků za Velké války se odehrálo 15. září 1916 v bitvě na Sommě, kdy Britové nasadili těžké tanky Mark I. Tyto pevnosti ale byly velmi pomalé a tak začal vývoj středního tanku s dvojnásobnou rychlostí a na bojištích se tak objevil Mark A Whippet.

Celkem bylo vyrobeno 200 kusů tohoto rychlého vozidla a Němci se velmi rychle poučili, že Maek A je nebezpečný protivník. V dubnu 1918 zlikvidovalo sedm Whippetů dva německé prapory pěchoty a na bojišti zůstalo ležet 400 mrtvých.

V bitvě u Amiensu v srpnu 1918 se rychlí ohaři britské armády dostali Němcům do týla a zcela v jednom úseku zlikvidovali dělostřelectvo.

Více se o tomto tanku dozvíte v dalším díle Ocelových gigantů od G_J_Rasputina

Autor videa: G_J_Rasputin

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace