Marta a Klement Gottwaldovi: Vynucená svatba a utíkající revolucionář

Marta a Klement Gottwaldovi: Vynucená svatba a utíkající revolucionář
Autor fotografie: public domain|Popisek: Marta Gottwaldová
19 / 01 / 2021, 10:00

Marta a Klement Gottwaldovi, ,,proletářský" pár, který reprezentoval nové socialistické pořádky po roce 1948. Marta Gottwaldová si nechávala říkat ,,milostivá paní" a velmi si zakládala na svém novém postavení. Klement Gottwald naopak musel Martu ,,krotit" v její činnosti na Pražském hradě. Oba však čekal trpký konec, zatímco Gottwald zemřel v březnu 1953 po návratu ze Stalinova pohřbu, Marta jej přežila pouze o necelých 8 měsíců.

Klement Gottwald se, jak známo, nechtěl ženit. Vyhovovaly mu nestálé svazky, které by mu umožňovaly rozvíjet jeho ,,revoluční činnost" a početné aktivity s ní spojené. Gottwaldova milostná dobrodružství v mladém věku pak vedla k nákaze pohlavní nemocí, o níž věděl pouze nejužší okruh jeho spolupracovníků. Gottwalda s Marií (později Martou) pak spojovala skutečnost, že oba pocházeli z nemanželského lože.

Marta poprvé potkala Gottwalda na taneční zábavě v roce 1919, kdy došlo k jejich prudkému milostnému vzplanutí. Jenže zatímco Gottwald bral Martu spíše jako další povyražení, prostá posluhovačka, a podle některých zdrojů i prostitutka, to myslela s budoucím šéfem KSČ, premiérem a prezidentem vážně. Tomu se však Gottwald snažil bránit, i když již rok po seznámení se narodila dcera Marta, jež se později provdala za Alexeje Čepičku, který se tak stal Gottwaldovým zetěm.

Gottwald se tak snažil bez nadsázky před Martou a povinnostmi utíkat. Když působil jako novinář na Slovensku, měla za ním Marta přijet do Vrútek a Gottwald prohlásil, že ,,s takovou kurvou opravdu žít nemůže" a dal se na útěk. Manželský svazek dále odmítal, z čehož Marta byla pochopitelně zklamaná, na druhé straně k dceři se Gottwald hlásil. I když si komunisté zakládali na volných svazcích, Gottwald se dral jako politik stále kupředu, a jeho tvář se stávala známější také širšímu publiku. Proto mu soudruzi domlouvali, že jako výrazná tvář komunistického hnutí by měl s Martou trvale žít a svazek úředně stvrdit.

Gottwald nakonec svolil a svatba se konala v březnu 1928. Gottwald ji ovšem bral spíše jako úlitbu a nadále dával přednost politice před rodinným životem. Nicméně v krizových okamžicích, jako například emigraci v roce 1935 či později po mnichovských událostech v roce 1938, bral Gottwald manželku všude s sebou. V moskevské emigraci si tak mohla Marta vlastně poprvé ,,přičichnout" k luxusu a přednostnímu zboží, který měl prominentní manželský pár k dispozici.

Po skončení druhé světové války se ocitl Gottwald na vrcholu moci. Vystřídal Edvarda Beneše na prezidentském postu, a Marta se tak stala první dámou. Nicméně jako dáma opravdu nepůsobila. Nevzdělaná a prostá žena se někdy až křečovitě a s velkou dávkou nevkusu napodobit Hanu Benešovou, která za elegantní dámu skutečně platila. A tak se stávalo, že si korpulentní Marta třeba brávala nevkusné teplé kožichy v horku, čímž chtěla zároveň skrýt nadměrnou tloušťku.

Na svém postavení si nicméně dávala záležet. Nechávala si říkat ,,milostivá paní", nikoliv soudružko, a na Pražském hradě vyvíjela značnou aktivitu, přes stěhování až po agilní organizaci nejrůznějších prací, což její manžel neviděl příliš rád. Nicméně se Marta snažila být oporou manželovi, který měl čím dál větší potíže s alkoholem, a to i na veřejnosti. Na málo srozumitelné veřejné výlevy už museli reagovat i Gottwaldovi nejbližší spolupracovníci, kteří ač stále uznávali jeho gloriolu po únoru 1948, si na druhé straně stěžovali, že ,,soudruh Gottwald už zase pije." Marta tak často svému muži ředila alkohol, nebo mu ho rovnou schovávala. 

Později se stala z Gottwalda alkoholem sžíraná troska, kterému se zhoršovala jeho syfilitída, jíž se zřejmě nakazil za první světové války. Nemoc se mu stala nakonec osudnou, když se vrátil ze Stalinova pohřbu a praskla mu výduť aorty, což vedlo 14. března 1953 k jeho smrti. Truchlící žena Marta však v tu dobu nevěděla, že přežije svého manžela jen o pár měsíců. Propukla u ní rakovina pohlavních orgánů a její průběh byl rychlý. Marta, která vždy chtěla shodit přebytečná kila, drasticky zhubla, jenže v důsledku nemoci, a to skoro polovinu své váhy. Zemřela v pouhých 54 letech 28. října 1953.

 

Zdroj: R. Kroll: Gottwald a jeho doba

Tagy článku