Autor fotografie: Wikimedia Commons / CC-BY|Popisek: Mary se svým otcem Winstonem na Postupimské konferenci
Mary Soamesová (rozená Spencer Churchillová) byla nejmladší z pěti dětí britského politika Winstona Churchilla. Soamesová, spisovatelka a filantropka, je známá tím, že pracovala pro četné veřejné organizace včetně Červeného kříže. Méně známou skutečností zůstává, že za druhé světové války obsluhovala protileteckou baterii.
Britský premiér Winston Churchill je bezpochyby jedním z největších symbolů druhé světové války a úporné snahy zničit nacistického nepřítele. V jeho šlépějích šla i dcera Mary. Ta se narodila v roce 1922 v Londýně jako páté nejmladší dítě do rodiny Churchillů. Mary byla v mládí čilým dítkem, když se starala o opuštěná zvířata, krotila lišky a snažila se pomáhat ostatním. S vypuknutím druhé světové války se Mary začala sama aktivně angažovat v různých veřejných organizacích jako například Červeném kříži nebo Ženských pomocných pozemních sborech, které vznikly v roce 1938, a jejichž významnou členkou byla i pozdější britská panovnice Alžběta II.
Mary Churchillová obsluhovala protileteckou baterii
Mary se stala i členkou Pomocné teritoriální služby v roce 1941. Stalo se tak poté, co zaslechla rozhovor svého otce a jednoho generála o tom, že i ženy by měly velet či obsluhovat protiletecké baterie. Byla přidělena k těmto bateriím ve městech Hastings či londýnském Hyde Parku. Později na službu u Pomocné teritoriální služby podle webového portálu warhistoryonline vzpomínala taktoː „Stříleli jsme na létající bomby, což byl relativně snadný cíl. Měli jsme dva týmy, když jste nebyl ve službě, tak jste chtěli spát. To ale nebylo možné, protože zbraně řinčely okolo vás, takže jsme často seděli na skále a pozorovali, co se děje."
Mary Churchillová si získala respekt
Mary však působila v rámci své služby také v Německu či Belgii. Stoupala v hodnostech a získávala si postupně respekt. Nejmladší dítě Churchillů se však aktivně zajímalo o zahraničně-politické události, sledovala dění na frontách nebo často doprovázela otce na jeho cestách. Měla tak příležitost se například setkat s americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem v roce 1943, ale byla také přítomna na konferenci „Velké čtyřky" v Postupimi, která se konala na přelomu července a srpna 1945. Tam se osobně setkala stejně jako její otec s nejen s Harrym Trumanem, ale především Stalinem. Mary později poznamenala, že byl vůdce Sovětského svazu „malý, elegantní a jiskřivý". Své postřehy si Churchillova dcera psala do deníku.
Mary Churchillová jako úspěšná literátka
Koncem války byla Mary již respektovanou ženou, jejíž zásluhy nikdo nezpochybňoval. Výrazem vděku k její činnosti za druhé světové války, pomoci ostatním a filantropii bylo její ustanovení členkou Řádu Britského impéria. Jejím manželem byl Christopher Soames, konzervativní politik, velvyslanec a poslední guvernér Jižní Rhodesie (dnešní Zimbabwe). Mary však můžeme také považovat za úspěšnou literátku. V roce 1979 publikovala uznávanou biografie o své matce Clementine Churchillové. Touto knihou však její kariéra jako spisovatelky teprve začala.
Nejenže historikům mapujícím život premiéra Churchilla pomáhala s nutnými vhledy do jeho života, ale také sama publikovala dopisy mezi svými rodiči, které obohatila vlastními vzpomínkami. V roce 2012 byly publikovány její vlastní paměti, které byly z velké části založené na jejích denících z doby druhé světové války a několika dalších dekád. Mary zemřela v roce 2014 po krátké nemoci v požehnaném věku 91 let. Šest měsíců po její smrti slavná londýnská aukční síň Sotheby's vydražila 255 jejích předmětů za celkem 15 441 822 liber, což lze hodnotit jako mimořádný úspěch.
Autor: Petr Duchoslav
Zdroj: warhistoryonline.com