Americký mariňák se vzepřel zabíjení v My Lai - stal se zrádcem

Americký mariňák se vzepřel zabíjení v My Lai - stal se zrádcem
Autor fotografie: Ronald Haeberle, Wikimedia Commons|Popisek: Masakr v My Lai
11 / 11 / 2022, 16:30

Masakr v My Lai asi nemusíme širšímu publiku podrobněji představovat. Jednalo se o americký válečný zločin, za nejž zaplatilo životy stovky neozbrojených Vietnamců. Hugh Thompson Jr. byl jedním z Američanů, který se vzepřel nesmyslnému zabíjení a naopak pomáhal nevinným civilistům, za což si vysloužil nálepku zrádce.

16. březen 1968, den, kdy byla prolévána krev nevinných Vietnamců. Válečný zločin ve vesnici My Lai, která vůbec netušila, co se chystá, zde spáchali příslušníci americké námořní pěchoty. Přesné počty obětí neznáme, ale hovoří se, že za krvavé drama zaplatilo životy kolem 500 neozbrojených Vietnamců. Někteří z nich byli zprovozeni ze světa obzvlášť krutým způsobem, nejmladší oběti byl teprve rok.

Američané se domnívali, že právě v My Lai se skrývají členové Vietkongu, nicméně skutečnost byla taková, že se v My Lai nacházelo skutečně jen čtyři ozbrojenci. Ne všichni Američané souhlasili s nevídaným masakrem, který vrhl špatné světlo na americké počínání ve Vietnamu. Hugh Thompson Jr. byl jedním z nich.

Narodil se v roce 1943 v rodině námořního veterána sloužícího během druhé světové války. A syn se rozhodl následovat svého otce v jeho šlépějích. když se připojil k námořnictvu. Nicméně v roce 1964 byl Thompson propuštěn a záhy ,,přičichl" k úplně jinému řemeslu, když pracoval v pohřebnictví.

                                      thompson

                               Hugh Thompson v roce 1966 (Foto: Wikimedia Commons, volné dílo)

 

Na druhé straně ho stále lákala služba vlasti, a proto vstoupil do americké armády. Protože v té době už probíhala válka va Vietnamu, Thompson se připojil k 23. pěší divizi Americal US Army a v prosinci 1967 vyrazil na pole dosud nepoznané - horkou vietnamskou půdu. 16. března 1968 měla proběhnout speciální operace, kdy Američané pátrali, jak už jsme zmínili jinde, po příslušnících Vietkongu. Ten den se měl Thompson a další přemístit ve vrtulníku OH-23 do My Lai, aby podpořili tuto operaci.

Vrtulník letěl nad oblastí, kde právě začal masakr a Thompson si uvědomil, že se na zemi děje něco velmi zlého, k čemuž nemělo vůbec dojít. Thompsonovy nejhorší obavy se naplnily, když na vlastní oči viděl kapitána Ernesta Medinu, který vedl jednotku, jež zabila neozbrojenou ženu. Thompson nemohl uvěřit, co vidí, a posádka vrtulníku začala pátrat po civilistech, které by mohla evakuovat z místa krvavé lázně.

Když Thompson uviděl skupinu dětí, žen a starců, které pronásledují na zemi Američané, nařídil, aby vrtulník přistál a posádka namířila zbraně na pronásledující jednotku, která se chystala skupinu bez milosti zlikvidovat. Thompson se snažil přesvědčit Vietnamce, aby jej následovali do bezpečí. Vrtulník rovněž převezl některé zraněné děti do nemocnice. Thompson se pak na základně svěřil svým nadřízeným, v prvé řadě podplukovníkovi Franku Barkerovi, co právě viděl. Barker posléze nařídil, aby se přestalo s masovým vyvražďováním civilního obyvatelstva vesnice.

Podle amerického velení dopadla tato akce úspěšně a bylo při ní zlikvidováno 128 nepřátel. O masakru civilistů v té době ještě nikdo nevěděl a velení se jej snažilo ututlat. Následné vyšetřování však odhalilo, že v My Lai zemřeli výhradně civilisté. Incident se dostal na přetřes i do amerického Kongresu, kdy se o něj začalo zajímat stále více politiků. V listopadu 1969 se pak o něm dozvěděla i široká americká veřejnost.

V roce 1970 americká armáda obvinila 14 důstojníků, kteří měli být za masakr odpovědní. Byl mezi nimi generálmajor Samuel W. Koster, velitel brigády plukovník Oran K. Henderson nebo poručík William Calley. Ten byl v roce 1971 odsouzen za vydání rozkazu ke střelbě na doživotí, záhy po rozsudku byl však omilostněn prezidentem. Kapitán Medina a další, kteří v masakru hráli klíčovou roli, byli soudem omilostněni.

A jak dopadl Thompson, díky jehož intervenci došlo k zastavení hromadného vraždění? Sloužil nakonec v armádě až do roku 1983. Nicméně se na něho paradoxně poměrně dlouho hledělo jako na zrádce, a to jak v armádě, tak v očích veřejnosti. Thompson poměrně dlouho dostával anonymní výhrůžky, což vedlo k tomu, že začal trpět posttraumatickou stresovou poruchou a propadl alkoholu. Nakonec se také rozvedl se svou ženou. Thompson následně pracoval jako pilot vrtulníku pro ropnou společnost.

V roce 1998 byla Thompsonovi, Glennu Andreottovi (tomu posmrtně) a Lawrenci Coburnovi udělena Medaile vojáka za jejich počínání v kritické okamžiky masakru v My Lai. Thompson se tak dočkal po dlouhých letech osobní satisfakce. V roce 2006 ve věku 62 let Thompson umírá, byl pohřben se všemi vojenskými poctami na hřbitově Lafayette v Lousianě. Na jeho statečný čin z března 1968 se tak nezapomnělo.


Zdroj: warhistoryonline.com


Tagy článku