Medaile cti pro Audie Murphyho - hrdina druhé světové války později hrál ve filmu sám sebe

Medaile cti pro Audie Murphyho - hrdina druhé světové války později hrál ve filmu sám sebe
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Stíhač tanků M10 GMC ve Francii, 1944
05 / 01 / 2022, 16:00

Fotografie Audie Leona Murphyho z Virginie ověšeného všemi jeho vyznamenáními působí zvláštně. A on skutečně zvláštním člověkem byl. Po japonském útoku na Pearl Harbor se hlásil k armádě, odmítla ho, námořní pěchota ho také nechtěla. Byl příliš malý a příliš mladý. Do armády se dostal až v polovině roku 1942 se zfalšovaným rodným listem. Již během výcviku ve Fort Meade získal odznak ostrostřelce a odznak experta v boji bajonetem. Jeho válečná kariéra je více než příkladná. Nejvyšší americké vyznamenání získal za boj, který svedl jako poručík roty B 1. praporu 15. pěšího pluku 3. pěší divize před 75 lety. A jestli jsme se smáli filmu Fury, a smáli celkem právem, tím víc nás překvapí, co se 26. ledna 1945 u francouzské vsi Holtzwihr odehrálo.

Válečnou službu u 15. pluku začínal Murphy v únoru 1943 v Casablance. Bojoval v jeho řadách na Sicílii, v září se pak, již jako desátník, vylodil u Salerna. V prosinci byl četařem. Vylodění u Anzia se neúčastnil, protože ležel ve špitále s malárií, ale stihl první bitvu u Cisterny (29. ledna 1944). Bronzovou hvězdu si vysloužil zničením německého tanku, hvězdu s "V" (V device), které odlišuje vyznamenání udělené za hrdinství či udatnost v boji, a vyznamenání za záslužnou službu. Později k Bronzové hvězdě dostal ještě Dubový list.

Během vylodění v jižní Francii si 15. srpna 1944 vysloužil Záslužný služební kříž (DSC). Mj. zde pobil sám šest Němců, dva zranil a jedenáct zajal poté, kdy dva předstírali kapitulaci, načež na Američany zahájili palbu. A v jižní Francii také získal první ze svých tří Purpurových srdcí, vyznamenání za zranění v boji, když byl 15. září 1944 zasažen střepinami v minometné palbě. Počátkem října zlikvidoval kulometné postavení u L'Omet, za což obdržel Stříbrnou hvězdu. V dalším boji si zde pak ke Stříbrné hvězdě vydobyl Dubový list a 14. října také povýšení na poručíka (2nd Lieutenant) a velení četě. Jeho 3. četa roty B byla 26. října napadena odstřelovači. Dva zajal, načež byl třetím zasažen do kyčle, palbu opětoval a snipera zabil.

Jeho jednotka byla v prosinci převelena do oblasti Colmaru, kde se v tzv. Colmarské kapse od listopadu držely početné německé jednotky. Zotaven ze svého zranění, Murphy se do čela čety vrací v lednu 1945. A u vsi Holtzwihr se pak odehrál příběh, který zřejmě inspiroval tvůrce filmu Fury ke scéně odražení praporu SS osamoceným a nepohyblivým americkým tankem, resp. jeho udatnou osádkou.

Němci zde vyřadili stíhač tanků M10. Jeho osádka vozidlo opustila a Murphy nařídil svým mužům, aby se stáhli na pozice v nedalekém lese. Sám zůstal se svou karabinou M1 na místě a pomocí rádia řídil dělostřeleckou palbu. Němci si jej všimli a zaměřili se na něj - Muprhy vylezl na hořící stíhač tanků a zahájil proti postupujícím německý vojákům palbu z těžkého kulometu. Takto je akce popsána v oficiální citaci k Medaili cti, kterou obdržel:

"S nepřátelskými tanky na jeho pozici se poručík Murphy vyšplhal na hořící stíhač tanků, který kdykoli hrozil vybuchnout, a použil proti nepříteli kulomet ráže 0,50 (12,7 mm). Byl sám a byl ze tří stran vystaven německé palbě, ale jeho smrtící palba zabila desítky Němců a způsobila, že jejich pěchotní útok zakolísal. Nepřátelské tanky, které ztratily podporu pěchoty, začaly ustupovat.

Hodinu zkoušeli Němci k odstranění poručíka Murphyho každou dostupnou zbraň, ale ten nadále držel svou pozici a vystřílel družstvo, které se pokoušelo dostat se skrytě na jeho pravé křídlo. Němci se dostali až na deset metrů, ale jen proto, aby byli pokoseni jeho palbou. Dostal ránu do nohy, ale ignoroval ji a pokračoval v osamoceném boji, dokud nevystřílel veškerou munici.

Poté se vrátil ke své rotě, odmítl lékařskou pomoc a přeskupil rotu k protiútoku, kterým donutil Němce ustoupit. Jím řízená dělostřelecká palba vyřadila mnoho nepřítel; zabil nebo zranil asi 50. Nezdolná odvaha poručíka Muprhyho a jeho neochota vzdát se byť palce země zachránila jeho rotu před možným obklíčením a zničením, a umožnila udržet les, který byl cílem nepřítele."

V únoru byl povýšen na nadporučíka a stažen z frontové linie do plukovního štábu, kde nadále působil jako styčný důstojník.

Kromě Medaile cti, DSC a Stříbrné a Bronzové hvězdy a Purpurových srdcí dostal také Legion of Merit, francouzský řád Čestné legie, francouzský Válečný kříž, belgický Válečný kříž a další a další ocenění. Stal se jedním nejvíce vyznamenávaných amerických vojáků války. Válka mu kromě fyzických zranění dala ovšem poznat i důsledky posttraumatického stresu, o nichž veřejně promluvil později, aby přivedl pozornost veřejnosti k problémům, s nimiž se potýkali veteráni korejské a vietnamské války.

V letech 1948-1969 také jako herec natočil více než 40 filmů a televizní seriál - především westerny. Napsal také řadu úspěšných country písní. Zemřel v roce 1971 ve věku nedožitých 46 let při leteckém neštěstí. Jeho poslední film z roku 1969 se jmenuje A Time for Dying, Čas pro smrt.

Boj, za který dostal Medaili cti, byl zfilmován také - hrál sám sebe:

video: youtube

Zdroj: mohmuseum.org

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace