Medvědi z Kinmenu - když došlo střelivo, přejížděly tanky útočící komunistické hordy svými pásy

Medvědi z Kinmenu - když došlo střelivo, přejížděly tanky útočící komunistické hordy svými pásy
Autor: Wikipedie|Popisek: Medvěd z Kinmenu
06 / 11 / 2019, 10:00

Čínská republika na Taiwanu a její strategický ostrov Kinmen (Ťin-men) se stal několikrát cílem útoku komunistické Čínské lidové republiky. A při útoku komunistů v roce 1949 hrály velkou roli tanky M5A1 Stuart.

Poté, co byla založena 1. října 1949 Čínská lidová republika, začaly se jednotky generalissima Čankajška stahovat z pevninské Číny, ale některé vojenské síly zůstaly na ostrovech Matsu a Kinmen poblíž provincie Fujian. Komunističtí velitelé věřili, že před závěrečným útokem na Taiwan je nutné tyto ostrovy dobýt.

Naštěstí komunisté špatně odhadli počet Čankajškových vojáků a přípravy, které velitelé Čínské republiky udělali. Na Čínskou lidovou armádu čekaly tisíce pozemních min, 200 bunkrů a opevnění na plážích, ale hlavně 40 000 vojáků a ne 12 000, jak komunisté odhadovali.

Když 25. října jedna z nacionalistických hlídek náhodně odpálila jednu z min, jejich jednotky vypálily světlice a na moři v jasném světle objevily flotilu komunistické Číny. Střelba nacionalistů způsobila těžké ztráty pluku 244, pluky 251 a 253 obranu prorazily a pokračovaly dále do vnitrozemí. Dělostřelecká podpora z pevninské Číny musela přestat, protože ohrožovala vlastní, vyloďující se vojáky. Dřevěné čluny útočící armády byly brzo spáleny loděmi nacionalistů a vojáky s plamenomety.

Postupující síly komunistů narazily na 18. armádu vyzbrojenou americkými tanky M5A1 Stuart, které sehrály klíčovou roli při vytlačení komunistů z dobitých pozic. Když došla munice, posádky tanků se začaly lidské vlny komunistických vojáků drtit svými pásy jako parní válce.

Nacionalističtí vojáci dali následně těmto M5A1 přezdívku „Medvěd z Kinmenu“.

Ale ke konci čínských komunistických jednotek musely přispět i bombardéry B-26 a B-25 letectva Čankajška a tak 27. října se vzdává 5 175 komunistických vojáků a pokus předsedy Mao Ce-tunga dobít ostrov selhal. Zaplatil za něj životy téměř 4 000 mužů.

Slavný tank seržanta Tanga, Medvěd z Kinmenu má pomník ve vojenském muzeu v Guningtou.

 

Zdroj: nationalinterest.org, Taiwan Today

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace