VIDEO: Měla být navždy pohřbena pod ledem. Teď se americká tajná základna s jaderným reaktorem dere opět na povrch

VIDEO: Měla být navždy pohřbena pod ledem. Teď se americká tajná základna s jaderným reaktorem dere opět na povrch
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Camp Century
23 / 06 / 2022, 11:00

Camp Century je název pro tajnou americkou základnu v Grónsku. Zařízení mělo zůstat pohřbeno pod ledem, nicméně hrozbou zůstává, že vzhledem k tání se zdejší radioaktivní látky dostanou zpět na povrch a znečistí životní prostředí.

Takzvaný Camp Century měl podle amerických vojáků zůstat na věky pohřben pod příkrovem ledu. Ten ale nyní začíná tát a hrozí tedy situace, že zanechané toxické a radioaktivní látky se vynoří na povrch a znečistí životní prostředí. Jedná se o 200 000 litrů nafty, 240 000 litrů splašků a odpadních vod, neznámé množství radioaktivníh chladiva, které tam zbylo po jaderném reaktoru.

Základna byla postavena v roce 1959 pod povrchem severozápadního Grónského ledového příkrovu v nadmořské výšce 2000 metrůa byla zde studována možnost odpalovat balistické rakety z šachet pod povrchem ledu proti Rusku, nebo lépe řečeno tehdejšímu SSSR. Krycí název Projekt Iceworm skrýval v konečné fázi síť mobilních jaderných raketových odpalovacích míst, skrytých pod ledovým příkrovem, aby byly rakety středního doletu co nejblíže k nepříteli. Tento cíl byl ale zamlčen i před dánskou vládou, které byl představen pouze Camp Century, který vláda odsouhlasila. Oficiálně se zde měl testovat mobilní jaderný reaktor a stavební podmínky v arktických oblastech.

                                    

                                                                             Video: Youtube

Projekt Iceworm měl mít systém tunelů o celkové délce 4 000 kilometrů a na SSSR měl být schopen vyslat až 600 jaderných střel. V Camp Century žilo a pracovalo až 200 členů vojenského personálu, nazývaných Iceworms (ledoví červi), kteří žili v ledu, který tvořil základnu.

V roce 1967 byla základna opuštěna s minimálním vyřazením z provozu, protože se věřilo, že díky neustálemu sněžení už nemá šanci nic ohrozit a bude natrvalo konzervována v ledu, což v té době nebyla neobvyklá praxe. Jaderný reaktor PM-2A byl odstraněn.

Camp Century a další základny byly zřízeny na základě smlouvy mezi Dánskem a USA, která ale měla implicitní předpoklad, tedy že zůstane sněžit.

William Colgan, klimatolog a vědec zabývající se ledovci k tomu říká: "Musíme říct, že základna není pohřbená v ledu navěky. Možná v tomto století  začne roztávat."

Klimatické simulace Colgana naznačují, že podmínky pro tání Camp Century nastanou pravděpodobně již v roce 2090 a poté začne nebezpečný odpad roztávat a šířit se po okolí. Může s katastrofálními důsledky zasáhnout i oceán.

V případě této blížící se ekologické katastrofy ale už nejde jen o Dánsko a USA. Grónsko je nyní samosprávné území a Kanada je od Camp Century vzdálena pouhých 400 kilometrů. Podle Colgana tak dochází k mezinárodnímu a vícegeneračnímu problému, který je představován změnou klimatu.

Camp Century ale není jedinou nebezpečnou "skládkou odpadu" pohřbenou pod ledem. Základny z dob Studené války jsou po celé oblasti Arktidy a podle Colganu je nutné, aby USA a NATO demonstrovaly dobrou vůli a odpovědnost za staré základny.

Když nyní navštívíte místo, kde je základna Camp Century, naleznete ploché a bílé místo. Nemusí to tak ale zůstat navždy a toxický materiál se objeví na povrchu.

Zdroj: Motherboard

 


 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace