Měla to být konkurence amerických konvertoplánů. Sovětské stroje však nakonec ani nevzlétly

Měla to být konkurence amerických konvertoplánů. Sovětské stroje však nakonec ani nevzlétly
Autor: Russia Beyond
26 / 10 / 2020, 12:00

Sověti pracovali pilně v 70. letech na projektu víceúčelového konvertoplánu, který měl představovat konkurenci těm americkým. Realita však nakonec byla zcela jiná.

V 70. letech experimentoval Sovětský svaz s projektem stavby víceúčelového konvertoplánu, který byl nazván Mi-30 Vintoplan. Na projektu pracovala společnost Mil, která chtěla vtisknout stroji podobu konvertoplánu, tedy dva motory, v tomto případě typ TV3-117, jež by poháněly dva rotory o průměru 11 metrů.

Představou sovětských konstruktérů v čele s Maratem Nikolajevičem Tiščenkem bylo postavit stroj, který by vynikal zejména rychlostí a dosahem. Nicméně specifikace konvertoplánu se s časem měnily tak, jak do projektu promlouvaly další požadavky armády.

Maximální vzletová hmotnost měla činit 10 600 kg, kapacita pak 32 pasažérů nebo 3 000 - 5 000 kg nákladu. Původní plány počítaly s kapacitou pouze pro 19 členů posádky nebo 2 000 kg nákladu. Rychlost byla projektována na dosažení úctyhodných 500-600 km/h a dolet měl činit 800 km a více.

Parametry to rozhodně byly ambiciózní a projekt tak pokračoval dál v 80. letech, kdy byly dokončeny aerodynamické práce. Projekt Mi-30 byl posléze zařazen do státního vyzbrojovacího programu na roky 1986-1995, resp- byl zahrnut do poslední sovětské pětiletky pro roky 1989-1995. Počítalo se s tím, že do sériové výroby by se konvertoplán zařadil v roce 1996. Dokonce došlo k vytvoření malého modelu řízeného rádiem, jehož úkolem bylo otestovat letové charakteristik.y

S dalším průběhem to tak vypadalo slibně. Nicméně s kolapsem sovětského impéria v roce 1991 vzaly dosavadní plány za své a Mi-30 nakonec vůbec nebyl zkonstruován, i když výrobní společnost v roce 1991 zvažovala postavit tři verze stroje včetně vojenské. Ambiciózní sovětský projekt víceúčelového konvertoplánu tak nakonec nedošel svého naplnění a otázkou zůstává, jestli by byl vůbec na začátku 90. let konkurenceschopný.

 

Zdroj: rbth.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace