Mercedesy pózují v brněnské Vaňkovce. K vidění je kompletní historie automobilky

Mercedesy pózují v brněnské Vaňkovce. K vidění je kompletní historie automobilky
05 / 03 / 2018, 19:00

Více než 20 historických vozů legendární německé značky, které se během února představily v Praze, dorazily dnes do jihomoravské metropole. V obchodním centru Galerie Vaňkovka byla dnešním dnem zahájena výstava „Žijeme Mercedes-Benz“, která potrvá do 25. března a nabídne klenoty kompletní historie automobilky. Návštěvníci se mohou těšit na úplně první Mercedes-Benz, rezervní vůz prezidenta Masaryka nebo vozidlo, kterým jezdili prominentní nacisté.

Jedním z ceněných exponátů je Mercedes-Benz 500K Roadster, který využívali zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava Reinhard Heydrich a říšský ministr kultury a sportu Adolf Hünhlein. Návštěvníci mohou vidět také Mercedes-Benz 500 Nürburg, který sloužil jako rezervní automobil prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka. Ještě před 2. světovou válkou ve stejném typu vozu jezdil také Adolf Hitler.

V expozici nechybí ani další zajímavé kousky z historie Mercedes-Benz, jako je první automobil na světě poháněný spalovacím motorem Benz Patent Motorwagen. Součástí výstavy je také další veterán Benz Parsifal z roku 1902, první „nekočárovitý“ vůz nebo Mercedes-Benz 170 V, renovovaný kousek, který si zahrál v seriálu Četnické humoresky. Automobilové fanoušky čeká také zásadní průřez evoluční řadou Mercedes-Benz třídy SL. Většinu veteránů dodal pro výstavu Ladislav Samohýl, jehož veteránská sbírka čítá více než 300 kusů historických vozidel od roku 1902 do současnosti.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program. V sobotu 10. března od 13 do 18 hodin se uskuteční projížďky pro veřejnost v modelu Benz Patent Motorwagen. Při jízdě bude zájemce doprovázet Bertha Benz, první řidička automobilu v historii a zároveň manželka Karla Benze. Návštěvníci se budou moct se slavným veteránem i neméně slavnou ženou vyfotit a rovnou si odnést vytištěnou fotografii. Skutečná Bertha Benz podnikla v roce 1888 s Benzovou tříkolkou cestu dlouhou 106 kilometrů a stala se prvním člověkem, který uskutečnil dálkovou jízdu automobilem. Během víkendu 17. a 18. března zájemci o jízdu ve vybraných modelech Mercedes-Benz usednou za volant přímo před obchodním domem, a to vždy od 13 do 17 hodin. Během posledního víkendu výstavy, v sobotu 24. března ve 12 hodin, se před obchodním domem setkají majitelé vozů Mercedes-Benz, aby se v 15 hodin společně vydali na spanilou jízdu Brnem.

V rámci výstavy nebudou chybět ani soutěže o zapůjčení Mercedes-Benz na víkend a další hodnotné ceny. Návštěvníci se ještě v průběhu výstavy dočkají překvapení, o kterém budou organizátoři informovat.

Výstava historických vozů Mercedes-Benz se po skončení expozice v brněnském obchodním domě Vaňkovka přesune na Slovensko do OC Central Bratislava.  

Vstup na výstavu je zdarma.

 

 

Tagy článku