MiGy padaly ten den jako hrušky. Korejský fantom Royce Williams poslal k zemi čtyři, o úspěchu ale musel mlčet

MiGy padaly ten den jako hrušky. Korejský fantom Royce Williams poslal k zemi čtyři, o úspěchu ale musel mlčet
Autor fotografie: Autor: Lieutenant (Junior Grade) George Elmies, Composite Squadron 61 (VC-61) – U.S. Navy photo NH 97047, Volné dílo|Popisek: Panthery nad USS Princeton
20 / 02 / 2022, 11:00

18. listopadu 1952 se Royce Williams stal nejlepším námořním pilotem za války v Koreji. Sestřel čtyř MiGů byl potvrzen samotnými Rusy, ale kupodivu ne americkým námořnictvem.

18. listopadu 1952 vzlétli piloti US Navy na strojích F9F-5 Panther z letadlové USS Oriskany CVA-34. Claire Elwood, John Middleton, E. Royce Williams a Dave Rowlands měli zachytit sedm stíhaček MiG-15, které k nim mířily ze sovětské základny ve Vladivostoku.

Tým Národní bezpečnostní agentury (NSA) na palubě těžkého křižníku USS Helena (CA-75) se domníval, že MiGy usilují o pomstu poté, co americká letadla brzy ráno provedla útok v severovýchodní Severní Koreji poblíž sovětských hranic.

Čtyři stroje F9F-5 odstartovaly v bouřlivé sněhové bouři. Po několika minutách v mracích se obloha nahoře rozjasnila a američtí piloti zaregistrovali sedm kondenzačních pruhů daleko nahoře a po nějaké době spatřili i rudé hvězdy Sovětského svazu. V tu chvíli vedoucí letky Elwood hlásil, že se rozsvítila kontrolka jeho palivového čerpadla a důstojník Fighter Direction (FDO) mu nařídil, aby přerušil let a vrátil se na USS Oriskany.

Sovětští piloti se na zbývající Američany vrhli s využitím výškové převahy rozděleni do dvou formací. Williams zasáhl první MiG, který začal kouřit a padat k zemi. Rowlands MiG pronásledoval a Williamse nechal samotného. Williams ve svém Pantheru tedy nyní čelil zbývajícím šesti Sovětům. MiGy využívaly naplno své převahy ve zrychlení a manévrovatelnosti a podávaly si Williamse jako na střelnici. Ten zoufale uhýbal, a když se mu v dosahu jeho zbraní objevil nějaký MiG, pálil po něm. Postupně šly dolů k zemi další 3 MiGy, ale boj zdaleka neskončil a Williams schytal dávku z kanónu ráže 37mm od jednoho MiGu a hydraulické ovládání bylo poškozeno. Panther prakticky nešel ovládat a Williams se pokusil ze souboje odpoutat. Řítil se dolů k mořské hladině se střílejícím MiGem nalepeným za ocasem. Naštěstí se vrátil Williamsův wingman a dotírající sovětský letoun odehnal.

Střemhlavý let se Williamsovi podařil vybrat a ani palba z doprovodných torpédoborců ho již nepoškodila a on s velkou dávkou štěstí a umění přistál na palubě USS Oriskany. Na jeho letounu napočítali mechanici 263 děr od sovětských kanónů ráže 23 a 37mm. Nebohý Panther nakonec skončil v moři, opravovat ho se nevyplatilo.

V životním boji dokázal Royce Williams to, co nikdy nedokázal žádný jiný americký stíhací pilot, sestřelil čtyři MiGy-15 v jednom boji. Vzhledem k tomu, že F9F-5 Panther byl překonán MiGem ve všech parametrech, tedy rychlosti, ovladatelnosti a palebné síle, byl to skutečně výkon hodný zaznamenání.

Na nejvyšších vládních úrovních USA a velení OSN ovšem panoval ale strach, že by takový „incident“ mohl změnit korejskou „policejní akci“ ve třetí světovou válku. Pokud jde o námořnictvo Spojených států, k boji nikdy nedošlo.

50 let musel Williams o celé akci mlčet a překvapivě až po skončení studené války, když Rusové odtajnili záznamy, bylo potvrzeno, že Williams opravdu čtyři MiGy dostal. Piloti Taršinov, Vandalov a Pachomin zemřeli v boji, šéf sovětské letky Beljakov dotáhl těžce poškozený stroj nad sovětské území a zemřel při pokusu o nouzové přistání.

V záznamech námořnictva ale dodnes zůstává onen zfalšovaný záznam, který Williamsovi přiznává pouze jeden sestřel, a to i přes zveřejněné ruské záznamy.

Zdroj: The Aviation Geek Club

Tagy článku