Miloval svou loď, setkal se s ní i po smrti. Přeživšího námořníka z bitevní lodi Arizona pochovali do jejího vraku

Miloval svou loď, setkal se s ní i po smrti. Přeživšího námořníka z bitevní lodi Arizona pochovali do jejího vraku
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: USS Arizona
11 / 05 / 2017, 18:00

Čtyřiadevadesátiletý námořník byl pochován do vraku bitevní lodi USS Arizony.

Je to příběh s ,,americkým" koncem. Námořník přežil potopení bitevní lodi USS Arizona, na kterou zaútočili Japonci při přepadu americké tichomořské základny Pearl Harbor, a která se stala 7. prosince 1941 symbolem zkázy. Raymond Haerry v požehnaném věku 94 let nyní zemřel.

Urna s popelem Haerryho, který tuto loď miloval, nyní spočine v trupu vraku lodě, která odpočívá na Havaji. Tam má i svůj památník. Na ceremonii, kdy Haerryho popel byl uložen do vraku USS Arizony, se sešlo 100 lidí včetně námořníkovy vnučky, aby uctili pietu jednoho z posledních žijících námořníků, který pamatuje útok na Pearl Harbor.

Potápěči umístili jeho urnu do jedné z věží bitevní lodi, aby spočinula po boku dalších námořníků, kteří s Haerrym na USS Arizoně sloužili. Urnu s popelem předala potápěčům Haerryho vnučka Jessica Marinová, která při ceremonii prohlásila, že to byl smutný a zároveň radostný okamžik.

Haerrymu bylo při potopení bitevní lodě USS Arizony 19 let. Historik Daniel Martinez, který se zabývá druhou světovou válkou, řekl, že jeden z výbuchů na lodi ho odhodil mimo loď, a námořník byl nucen zraněný doplavat na blízký Fordův ostrov, kde vyhledal lékařskou pomoc.

Na bitevní lodi USS Arizona zemřelo 1 102 z celkových 1 177 členů posádky. V současné době žije už jen pět členů posádky.

 

psali jsme: 

Nejstarší přeživší z bitevní lodi USS Arizona zemřel ve věku 100 let

 

Zdroj: kitv.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace