Mír s nacistickým Německem? Jen přes Churchillovu mrtvolu. Jak Lord Halifax tvrdě narazil

Mír s nacistickým Německem? Jen přes Churchillovu mrtvolu. Jak Lord Halifax tvrdě narazil
Autor: Autor neznámý, public domain|Popisek: Winston Churchill a Lord Halifax
04 / 05 / 2021, 16:00

Je známým faktem, že někteří vysocí političtí představitelé Velké Británie chtěli v roce 1940 uzavřít mír s nacistickým Německem, jako například Lord Halifax. Tehdy ale tvrdě narazil na odpor rozhodného Winstona Churchilla.

Nechybělo mnoho a rok 1940 se zapsal černým písmem do brtiské historie. Tehdy někteří Churchillovi ministři plédovali za uzavření míru s Adolfem Hitlerem. Jeho nejhlasitějším zastáncem byl Edward Halifax, známý jako Lord Halifax. Tento akt však zásadně narazil na Churchillovo heslo vítězství nad nacismem za každou cenu.

Churchillovi odpůrci poukazovali na to, že tato politika bude naopak znamenat ještě větší dějinnou katastrofu, jichž Velká Británie zažila před druhou světovou válkou dost. Ministr zahraničí Lord Halifax patřil k těm, kdo se stavěli proti Churchillově válečné politice se značnou rezervou a promýšlel plán, jak pokud možno uzavřít výhodný mír s Hitlerem.

Halifax si nechal proto předvolat italského velvyslance Giuseppa Bastianniho a položil mu otázku, jestli by byla Itálie připravená prostředkovat možné mírové rozhovory mezi Německem a Spojenci, tudíž i Velkou Británií. Italský velvyslanec Halifaxovi odpověděl, že by tuto nabídku musel nejprve předložil vládě, takže mu nemůže dát bezprostřední souhlasné či zamítavé stanovisko. Předtím než z audience u Halifaxe odešel, mu řekl, že pokud by se za tímto účelem konala konference, válka už by byla zbytečná.

Další den se Halifax účastnil zasedání vlády a svým kolegům řekl, že je čas čelit faktům. Ministr zahraničí prohlásil, že není již otázka ,,vnutit" porážku Německu, ale ochránit britskou říši. Přednesl i svůj návrh, který sdělil italskému velvyslanci.

Rozčilený Churchill však Halifaxovi i ostatním ministrům sdělil, že Británie si musí pojistit úplnou svobodu a nezávislost a jakákoliv podobná jednání, která mohou toto znevažovat, jsou neakceptovatelná. Nicméně k Halifaxovi se připojili i další ministři a Churchill se ocitl v defenzivě. Vzhledem k tomu, že to byl Churchill, který se rozhodl nepokračovat v politice usmiřování (appeasementu), vynaložil v dalších dnech a týdnech veškeré úsilí k tomu, aby přesvědčil ostatní členy válečného kabinetu, že Británie a Spojenci mohou nad Německem zvítězit.

Nakonec se mu to podařilo s využitím svého rétorického umu, charismatu a dalších schopnostem, i když se dlouho zdálo, že ,,italské řešení" nakonec zvítězí. Churchillova politika ,,vítězství za každou cenu" tak slavila nakonec po mnoha peripetiích úspěch a Churchill se stal jednou z klíčových postav, které přispěly k vítězství Spojenců nad nacismem.

 

Zdroj: militaryhistorynow.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace