Titanic Mississippi - kolesový parník Sultana se stal hrobem pro 1 500 lidí

Titanic Mississippi - kolesový parník Sultana se stal hrobem pro 1 500 lidí
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: SS Sultana
27 / 04 / 2019, 10:00

,,Titanic Mississippi", tak se přezdívalo kolesovému parníku SS Sultana, který byl jak vystřižený z knih známého spisovatele Marka Twaina. 27. 4. 1865 v době doznívající občanské války parník potkala velká tragédie, během níž zemřelo přes 1 500 lidí.

Kapacita parníku byla 376 cestujících včetně posádky. Osudný den, 27. dubna, však převážela bývalé vojáky - zajatce z občanské války, kterých bylo necelých 2 000. Sultana tak byla mnohonásobně přetížena, což také předznamenalo její zkázu. 

související: USS Wolverine - příběh letadlové lodi přestavené z parníku. Na moře nikdy nevyplula

Přetížení parníku vyčerpanými a zesláblými vojáky však nebylo jedinou příčinou potopení Sultany. Už když se chystal parník vyplout na Mississippi, tak se objevil první problém s kotlem, čemuž však nikdo nevěnoval patřičnou pozornost.

Po zastávce v Memphisu 26. dubna se Sultana plavila dále na sever. To se už ale schylovalo k jedné z největších námořních katastrof v dějinách USA. Ve 2:00 v noci jeden z poruchových kotlů, který byl předtím ledabyle spraven, explodoval a následně se přidaly další dva. Mohutné výbuchy měly takovou sílu, že žhavé uhlí z parníku létalo stovky metrů daleko.

psali jsme: Potopení německého parníku Cap Arcona bylo jednou z největších námořních katastrof. Na palubě byl i E. F. Burian

Pro posádku a unavené vojáky to však znamenalo totální zkázu. Sultanu zachvátily plameny, takže jedinou cestou, jak se rozespalí vojáci mohli zachránit, bylo skočit do vody. I tak však neměli jistotu, že přežijí. Údaje o počtu obětí se liší. Podle některých zdrojů zahynulo 1 547, obecně se má za to, že počet mrtvých je kolem 1 700 a možná více.

Je zajímavé, že tato námořní tragédie, jedna z největších v amerických dějinách, téměř nerezonovala v dobovém tisku. Byla totiž ve stínu zavraždění amerického prezidenta Abrahama Lincolna, který byl zastřelen ve Fordově divadle 15. dubna 1865 fanatickým přívržencem Jihu Johnem Wilkesem Boothem.

 

 

Tagy článku