Titanic Mississippi - kolesový parník Sultana se stal hrobem pro 1 500 lidí

Titanic Mississippi - kolesový parník Sultana se stal hrobem pro 1 500 lidí
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: SS Sultana
27 / 04 / 2019, 10:00

,,Titanic Mississippi", tak se přezdívalo kolesovému parníku SS Sultana, který byl jak vystřižený z knih známého spisovatele Marka Twaina. 27. 4. 1865 v době doznívající občanské války parník potkala velká tragédie, během níž zemřelo přes 1 500 lidí.

Kapacita parníku byla 376 cestujících včetně posádky. Osudný den, 27. dubna, však převážela bývalé vojáky - zajatce z občanské války, kterých bylo necelých 2 000. Sultana tak byla mnohonásobně přetížena, což také předznamenalo její zkázu. 

související: USS Wolverine - příběh letadlové lodi přestavené z parníku. Na moře nikdy nevyplula

Přetížení parníku vyčerpanými a zesláblými vojáky však nebylo jedinou příčinou potopení Sultany. Už když se chystal parník vyplout na Mississippi, tak se objevil první problém s kotlem, čemuž však nikdo nevěnoval patřičnou pozornost.

Po zastávce v Memphisu 26. dubna se Sultana plavila dále na sever. To se už ale schylovalo k jedné z největších námořních katastrof v dějinách USA. Ve 2:00 v noci jeden z poruchových kotlů, který byl předtím ledabyle spraven, explodoval a následně se přidaly další dva. Mohutné výbuchy měly takovou sílu, že žhavé uhlí z parníku létalo stovky metrů daleko.

psali jsme: Potopení německého parníku Cap Arcona bylo jednou z největších námořních katastrof. Na palubě byl i E. F. Burian

Pro posádku a unavené vojáky to však znamenalo totální zkázu. Sultanu zachvátily plameny, takže jedinou cestou, jak se rozespalí vojáci mohli zachránit, bylo skočit do vody. I tak však neměli jistotu, že přežijí. Údaje o počtu obětí se liší. Podle některých zdrojů zahynulo 1 547, obecně se má za to, že počet mrtvých je kolem 1 700 a možná více.

Je zajímavé, že tato námořní tragédie, jedna z největších v amerických dějinách, téměř nerezonovala v dobovém tisku. Byla totiž ve stínu zavraždění amerického prezidenta Abrahama Lincolna, který byl zastřelen ve Fordově divadle 15. dubna 1865 fanatickým přívržencem Jihu Johnem Wilkesem Boothem.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace