Geniální ruský vynálezce Těrmen vytvořil bezpečnostní systém pro Alcatraz, ,,odměnou" mu byl gulag

Geniální ruský vynálezce Těrmen vytvořil bezpečnostní systém pro Alcatraz, ,,odměnou&quote; mu byl gulag
Autor: public domain|Popisek: Lev Sergejevič Těrmen
07 / 01 / 2021, 10:00

Lev Sergejevič Těrmen byl ruským vynálezcem, fyzikem a milovníkem hudby. Tyto dva ,,obory" pak dokázal šikovně, a tak mohl vzniknout slavný vynález theremin. Osud však zavál geniálního vynálezce do gulagu a uznání se dočkal až později.

Těrmen měl dvě životní vášně, které dokázal umně spojit - fyziku a hudbu. Od svého dětství se projevoval jeho hudební talent, kdy hrál na cello a na piano. Byl však rovněž fascinován fyzikou a jeho rodiče mu dokonce pořídili domácí laboratoř. Tam stvořil hudební vynález nazvaný theremin, který jej proslavil. Právě theremin, dřevěná skříňka se dvěma anténami, je pozoruhodným nástrojem už proto, že se na něj hraje tak, aniž by se ho hráč jakkoli dotýkal.

Svůj vynález také předvedl i vůdci bolševické revoluce Leninovi. Ten Těrmena pozval v roce 1922 do Kremlu, aby hraní na theremin předvedl v praxi. Těrmen také Leninovi ukázal svou druhou tvář vynalézavého fyzika a ukázal mu bezpečnostní alarm, který v laboratoři vyvinul. Lenin byl vynálezem fascinován a nařídil, aby byl jím chráněn samotný Kreml, ale v roce 1924 zemřel a plán se již nestačil uskutečnit.

Ruský vynálezce pak ukázal publiku theremin i v New Yorku, o jeho vynálezy se zajímal i samotný Albert Einstein. V USA pak Těrmen zůstal a vyvíjel zde elektronické hudební nástroje, ale také bezpečnostní systémy v podobě alarmů a kovových detektorů pro slavnou věznici Alcatraz či Sing Sing.

Mezitím SSSR pojal podezření, že Těrmen je americkým špionem, a když se vynálezce vrátil zpět domů, byl zatčen a uvězněn. Byl obviněn z účasti na braždě Sergeje Kirova, ,,miláčka komunistické strany", jehož však s největší pravděpodobností nechal zavraždit Stalin, protože v něm viděl nežádoucí konkurenci. Těrmen se na krátký čas dostal i do gulagu na Kolymě.

Nicméně poté, co bylo zjištěno, že Těrmen není jen tak obyčejným vězněm, ale geniálním vynálezcem, si jej vyžádal známý konstruktér letadel A. N. Tupolev. Těrmen vyvinul později i odposlechové zařízení Buran, za což jej sovětská vláda odměnila Stalinovou cenou prvního stupně jako jedinému odsouzenému vězni (!).

Těsně po skončení druhé světové války se Těrmen dostal na svobodu a byl rehabilitován. Pokračoval ve své práci a až do své smrti byl mechanikem v laboratoři akustiky a ještě stačil učit na konzervatoři. Zemřel v požehnaném věku 97 let v Moskvě. I když v jeho pozdějším životě jeho nápady nepadaly na úrodnou půdu, v období mezi první a druhou světovou válkou byla jeho práce velkým přínosem pro hudební i fyzikální vědu. A mimochodem - ve hře na theremin pokračuje jeho pravnuk Peter Theremin.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace