Mladý kadet praštil Stalina na vojenské přehlídce. Přišli jsme vás chránit, prohlásil před šokovaným diktátorem

Mladý kadet praštil Stalina na vojenské přehlídce. Přišli jsme vás chránit, prohlásil před šokovaným diktátorem
Autor fotografie: Segunda Guerra Mundial, flickr, public domain|Popisek: Josif Stalin
08 / 12 / 2022, 10:00

Ve 30. letech, kdy už měl Stalin absolutní moc, bylo zcela nepředstavitelné, aby někdo ,,zvenčí" praštil sovětského diktátora, ve 20. letech, kdy si Stalin bezohledně razil cestu k moci, však byla situace odlišná. Jakov Ochotnikov, který byl mladým kadetem, si toto dovolil.

Trockista hlídající Stalina

7. listopadu 1927 se Sovětský svaz připravoval tradičně oslavit říjnovou revoluci, která vynesla bolševiky k moci, pompézní vojenskou přehlídkou. Kremelští vládci včetně Stalina stáli u Leninova mauzolea, aby mohli pozorovat pochodující jednotky. Aby se předešlo možným atentátům, byli povoláni z Frunzeho vojenské akademie i pečlivě vybraní kadeti, kteří asistovali příšlušníkům tajné policie OGPU (později NKVD, respektive KGB). Mezi těmito kadety byl i 30letý Jakov Ochotnikov, který bude později obviněn z trockismu. Ochotnikov s dalšími dvěma kolegy však 7. listopadu dorazili na akci pozdě. Když se dostali k Leninově mauzoleu, zastavil je příšlušník OGPU, který jim zablokoval cestu. Kadeti jej pohotově odstrčili pryč a běželi na plošinu, kde stáli sovětští vůdci v čele se Stalinem.

Přišli jsme vás chránit, co se děje?

Tým, který měl chránit Stalina a zabránit možnému spáchání atentátu na něj, se snažil zastavit povedené trio, což následně vedlo k fyzické potyčce. Když se Ochotnikovi z mely podařilo dostat, dostal se až k Stalinovi. Ten zřejmě ve vyhrocené situaci a stresu k němu přistoupil a udeřil jej pěstí do zadní části hlavy, což Stalin vůbec nečekal. Chtěl zřejmě tímto způsobem upozornit Stalina, že byť se zpožděním dorazili na místo. ,,Přišli jsme vás chránit, co se děje?" řekl překvapenému kremelskému vládci. A následoval druhý, možná ještě překvapivější úder. Na to však už zareagoval osobní strážce Ivan Yusis, který se domníval, že na Stalina někdo páchá atentát, a protože na místě bylo zakázáno používat střelné zbraně, vzal nůž, jímž Ochotnikova zranil. Boj byl záhy přerušen přítomnými vojenskými představiteli.

Neobvyklé ,,přivítání", které Ochotnikov připravil Stalinovi, však ve 20. letech, nemělo pro něho v tento okamžik dohru v podobě deportace do lágru či něco horšího. Za mladíky se postavili někteří vysocí vojenští činitelé, jako například Jona Jakir nebo Michail Tuchačevskij. Ochotnikův ,,troufalý" čin tak zůstal prozatím nepotrestán. To se však později změnilo.

Smyčka se utahuje

Ochotnikov posléze zdárně dokončil vojenskou akademii. V roce 1932 byl obviněn z kontrarevolučních aktivit v tzv. Smirnovově aféře a vyloučen z komunistické strany. Neodsoudili ho k trestu smrti, jak bylo obvyklé, ale ,,jen" vypuzen na Dálný východ. Smyčka kolem Ochotnikova se ale začala tak jako tak utahovat, a to v souvislosti s Velkou čistkou, která začala v roce 1936. Ochotnikov byl zatčen v roce 1936 a obviněn z přípravy atentátu na Stalina a na Klimenta Vorošilova, který se paradoxně za Ochotnikova dříve přimluvil.

8. března 1937 byl Ochotnikov popraven, stejně jako jeho přímluvci - Jakir, Tuchačevskij a další vysocí vojenští představitelé, jež byli obviněni ze špionáže a ,,trockistického spiknutí". Sám Ochotnikov byl totiž stoupencem trockismu, který se považoval v Sovětském svazu v této době za jeden z největších zločinů. Mladý kadet tak zaplatil za svou nerozvážnost v roce 1927 cenu nejvyšší.

Zdroj: history.com


Tagy článku