Mnichov páteř národa nezlomil, jen ji ohnul

Mnichov páteř národa nezlomil, jen ji ohnul
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 183-R69173 / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Mnichovská konference 1938
02 / 10 / 2018, 13:00

Před 80 lety Československo obětovali jeho západní spojenci v naivní víře, že zabrání válce, která stejně přišla již o rok později. Čechy měla čekat šestiletá válečná zkouška, v níž obstáli se ctí.

Často se hovoří v souvislosti s Mnichovem, že to byly zářijové události roku 1938, které zlomily národu páteř. Pokud by to byla pravda, tak Češi a Slováci nikdy svůj stát znovu neobnoví. Československý odboj i za cenu těžkých ztrát splnil svou úlohu, která se zdála být v roce 1939 ještě utopickou.

psali jsme: Mohli jsme se v září 1938 bránit?

Takže jaképak zlomení páteře národa? Můžeme říci, že Mnichov 1938 způsobil národu těžký otřes a jeho páteř na nějakou dobu nalomil či ohnul, to je nepochybné. Hitler si totiž uzurpoval významnou část československého území, a to bez boje, i když armáda byla připravena bojovat. Názory, které však vytrvale hovoří o zlomení páteře národa, jsou přehnané a značně nadnesené, v důsledku pak nepravdivé a zavádějící.

psali jsme: Bitva o pivovar - aneb dny zrady 1938 (15.9.2018)

Naopak, Češi a Slováci mohou být na svůj protinacistický odboj právem hrdí. Tisíce jich padlo ve statečném boji proti německému nepříteli. Nakonec se přece jen podařilo obnovit republiku. Tady se páteř národa opravdu nezlomila.

Tagy článku