Mnichov páteř národa nezlomil, jen ji ohnul

Mnichov páteř národa nezlomil, jen ji ohnul
Autor: Bundesarchiv, Bild 183-R69173 / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Mnichovská konference 1938
02 / 10 / 2018, 13:00

Před 80 lety Československo obětovali jeho západní spojenci v naivní víře, že zabrání válce, která stejně přišla již o rok později. Čechy měla čekat šestiletá válečná zkouška, v níž obstáli se ctí.

Často se hovoří v souvislosti s Mnichovem, že to byly zářijové události roku 1938, které zlomily národu páteř. Pokud by to byla pravda, tak Češi a Slováci nikdy svůj stát znovu neobnoví. Československý odboj i za cenu těžkých ztrát splnil svou úlohu, která se zdála být v roce 1939 ještě utopickou.

psali jsme: Mohli jsme se v září 1938 bránit?

Takže jaképak zlomení páteře národa? Můžeme říci, že Mnichov 1938 způsobil národu těžký otřes a jeho páteř na nějakou dobu nalomil či ohnul, to je nepochybné. Hitler si totiž uzurpoval významnou část československého území, a to bez boje, i když armáda byla připravena bojovat. Názory, které však vytrvale hovoří o zlomení páteře národa, jsou přehnané a značně nadnesené, v důsledku pak nepravdivé a zavádějící.

psali jsme: Bitva o pivovar - aneb dny zrady 1938 (15.9.2018)

Naopak, Češi a Slováci mohou být na svůj protinacistický odboj právem hrdí. Tisíce jich padlo ve statečném boji proti německému nepříteli. Nakonec se přece jen podařilo obnovit republiku. Tady se páteř národa opravdu nezlomila.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace