Mobilní kulometné hnízdo mělo pomoci sovětským agresorům v boji proti Finům

Mobilní kulometné hnízdo mělo pomoci sovětským agresorům v boji proti Finům
Autor: Autor: Neznámý – Volné dílo|Popisek: PPG
23 / 09 / 2021, 10:00

Sovětská pěchota během Zimní války útočila na finská opevnění s obrovskými ztrátami. Aby to kompenzovali, někdy je přepadali v obrněných saních tažených tanky. Mobilní kulometné hnízdo neboli PPG bylo pokusem vytvořit pěchotní vozidlo pro splnění této role.

Asi sto kusů bylo vyrobeno v továrně Kirov v Leningradu v roce 1940 a spěchalo na frontu, ale nedostalo se včas do Finska, aby bylo použito v boji. Osud zbývajících PPG je do značné míry neznámý, ale existují pověsti, že byly použity v pomocných rolích za války v SSSR.

Video: Youtube

PPG měl částečný pancéřový kryt o tloušťce 5 až 8 mm chránící přední a boční strany pro dva pěšáky jedoucí v poloze na břiše. Byl vyzbrojen dvěma kulomety ráže 7,62mm s 1 575 náboji. PPG o hmotnosti 1,73 tuny byl poháněn dvoudobým, dvouválcovým, kapalinou chlazeným zážehovým motorem PMZ o výkonu 12 kW, který umožňoval dosáhnout na silnici rychlosti přibližně 18 km/h a 7 km/h v terénu.

První PPG byl vyroben v březnu 1940 a okamžitě bylo zahájeno továrního testování. V důsledku těchto testů armáda pochybovala o bojové hodnotě nového stroje. Například kulomety měly velmi omezené úhly střelby a umístění posádky negativně ovlivňovalo bojovou schopnost stroje. Navíc bylo vozidlo zcela bezmocné proti nepřátelským tankům nebo protitankovým dělostřelectvům. Přestože nízká silueta v zásadě přispívala k přežití stroje, jeho rychlost a pohyblivost neumožňovaly rychlé ústupy v případě ohrožení, protože PPG dosahoval rychlosti maximálně 18 km/h. Nakonec v březnu 1940 boje skončily a tím pádem i potřeba PPG. V důsledku toho se Rudá armáda rozhodla zrušit práce na neperspektivním projektu.

Zdroj: Russian Battlefield

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace