Mohla sametovou revoluci potlačit armáda?

Mohla sametovou revoluci potlačit armáda?
26 / 01 / 2018, 10:15

Nedávno jsme si připomněli 28. výročí sametové revoluce, kdy byl nastartován proces demontáže komunistického režimu. V této souvislosti však není dostatečně akcentována otázka možného vojenského zásahu proti demonstracím, který by zachránil podobně jako v Číně režim založený na mocenském monopolu KSČ.

Nejhlasitějším zastáncem možných vojenských manévrů byl ministr obrany Milan Václavík. Ten se ,,nabízel“ soudruhům na klíčovém zasedání ÚV KSČ 24. 11. 1989 s tím, že je potřeba zjednat pořádek a ukázat sílu tak, že by se armáda uvedla do pohotovosti a vyčleněné armádní hlídkovaly u vybraných strategických budov.

psali jsme: Ukradená revoluce?

Nicméně k tomuto plánu je potřeba dodat, že v ten den již bylo vedení ÚV KSČ ve stavu rozkladu a tato možnost ani nebyla řádně projednávána. Pokud by teoreticky byl Václavíkův plán schválen, mohly by čistě teoreticky některé ideologicky ,,horlivé“ jednotky silově zasáhnout proti ,,kontrarevoluci". 

Václavíkův plán byl ovšem v dané situaci těžko uskutečnitelný (nevíme, kolik jednotek by skutečně vyjelo, někteří vysocí armádní činitelé podporovali demokratizační pohyb), zvláště když SSSR dal již předtím najevo, že nebude nikterak do událostí probíhajících v rozpadajícím se východním bloku zasahovat. Proto ,,zbožná“ přání Jozefa Lenárta a dalších zrádců z roku 1968, aby Moskva poslala do Československa tanky a rozprášila silný demokratizační pohyb ve společnosti, zůstala nevyslyšena.

psali jsme: Nechceme Miloše! Nechceme Štěpána!

Kromě Václavíka, který byl naladěn nejradikálněji, a možná také náčelníka Hlavní politické správy Jaroslava Klíchy, se přihlásil o slovo i Václavíkův syn, který zkoušel přesvědčit velitele Západního vojenského okruhu generála Mojmíra Zachariáše, aby použil vojenské prostředky k ochraně obklíčeného ministerstva obrany. Zachariáš již tehdy v listopadu 1989 synovi ministra obrany jasně sdělil, že takový scénář je neuskutečnitelný a že tanky do Prahy nepošle. I když tak teoreticky vojenské potlačení sametové revoluce na stole bylo, soudnému člověku muselo být jasné, že by mohlo dojít v krajním případě k ke krveprolití, které by si žádný rozumně uvažující velitel nepřál.

Armáda zachovala k listopadovým událostem neutralitu, nezasahovala přímo do politického dění a zasloužila se tak o hladké předání moci opozičním silám.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace