Mohla válka skončit už v roce 1943? Nechybělo mnoho a vystrašeného Hitlera zajali Sověti

Mohla válka skončit už v roce 1943? Nechybělo mnoho a vystrašeného Hitlera zajali Sověti
Autor fotografie: Wikimedia Commons / Volné dílo|Popisek: Sovětské tanky blízko Oděsy
21 / 05 / 2024, 13:00

Možná se to může zdát jako velmi nepravděpodobný scénář, ale v roce 1943 mohl Hitler padnout při určité souhře okolností do rukou Sovětů.

Adolf Hitler je beze sporu strůjcem nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva, druhé světové války. Nutno ovšem podotknout, že se o jeho nástup k moci značně přičinili tvůrci versailleského mírového systému, kteří nadiktovali poraženému Německu velmi náročné podmínky a prakticky vzali Němcům veškerou důstojnost. Toho Hitler později velmi využíval. Nenávist k Židům si získal již před válkou a plány Holokaustu si v sobě nosil nepochybně velmi dlouho. Jeho kariéra byla od roku 1933 plná úspěchů. Anschluss Rakouska, obsazení Sudet a následně českých zemí. Úspěšná invaze do Polska, která byla provázena Podivnou válkou na západě. 

 

Hitlerovo velikášství

 

Následovalo obsazení Francie, Nizozemska, Belgie, Jugoslávie, Řecka a dalších zemí. Jeho velikášství bylo neustále podporováno, ale nevyhnutelný pád se blížil. Hitler Sovětský svaz nesmírně podcenil, navíc s největší pravděpodobností dostával nesprávné informace o síle Rudé armády. Slovany a obzvláště Rusy považoval za podlidi neschopné čelit německému vojákovi. Navíc učinil ohledně Sovětského svazu celou řadu sporných rozhodnutí. Zajatci nebyli šetřeni, politické komisaře nařídil střílet přímo na místě a obě tyto záležitosti následně způsobily zoufalý odpor Rudé armády. Za Wehrmachtem se pohybovaly jednotky Einsatzgruppen, které vraždily nejen židy, ale i místní obyvatelstvo. 

Wehrmacht

V době bitvy u Moskvy už byly v Berlíně připraveny oslavy vítězství. Ty však byly předčasné. Od porážky u sovětského hlavního města byl osud nacistické říše a Adolfa Hitlera zpečetěn. Ten již plně podlehl svému velikášskému komplexu a byl přesvědčen, že on jediný je kompetentní k řízení bojů na frontě, navzdory Rundstetovi, Guderianovi a dalším německým generálům. Dodnes se spekuluje o tom, zda by Stalin Hitlera dokázal porazit, pokud by ten poslechl své velitele a Wehrmacht přešel do aktivní obrany. Neposlechl a výsledkem byla porážka Německa a miliony mrtvých. 

Mohl být v roce 1943 Adolf Hitler zajat? Nechybělo úplně málo a tento scénář by se nakonec zhmotnil. V únoru 1943 se sovětské tanky nečekaně objevily na okraji města Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny hluboko za nepřátelskou linií. Nečekaný průlom Rudé armády, který tvořil součást širší operace na osvobození oblasti Donbasu od německých jednotek, značně znepokojil velení Wehrmachtu. Tou dobou totiž Führer vykonával návštěvu toho města, které bylo slabě bráněno.

Nicméně obavy Wehrmachtu byly v tomto případě namístě. Ruské tankové osádky se nacházely jen několik  kilometrů od letiště, teoreticky tak hrozilo, že se Hitler, ale nejen on, dostane do sovětských rukou. Nacistický diktátor přiletěl do Záporoží, aby se podíval, jak si Němci vedou v obraně města. V plánu byla diskuse s polním maršálem Erichem von Mansteinem o dalších strategických krocích v dané oblasti. Nicméně z důvodu možné hrozby ze strany Sovětů bylo třeba učinit vše potřebné pro pozdější evakuaci vůdce.

 

Hitler v ohrožení života 

 

Hans Baur, Hitlerův pilot, později vzpomínal: ,,Ruské tanky byly 5 kilometrů od letiště, naše 3 Condory (míněn Focke-Wulf Fw 200) se už vznášely do vzduchu a současně jsme viděli 2 velké šestimotorové letouny s protitankovou výzbrojí, které se připravovaly na přistání." Podle Baura byl však hlavní problém v tom, že německé jednotky, které v tu dobu byly na letišti, nepředstavovaly z vojenského hlediska úplně největší sílu. Nebyly navíc k dispozici protitankové či dělostřelecké zbraně.

Focke-Wulf Fw 200

Polní maršál von Manstein ve svých pamětech viděl situaci ještě dramatičtěji: ,,Nebyla žádná jednotka mezi námi a nepřítelem! Velmi se mi ulevilo, když ještě večer Hitler odletěl do svého štábu." Mohlo by se tak zdát, že sovětské tankové síly, které netušily, že v Záporoží je v danou chvíli sám nacistický diktátor, se mohly pokusit o útok na letiště. Proč se tak však nakonec nestalo? Důvod je jednoduchý. Sovětům došel benzin.

Generálmajor Rainer Stahel, který se potkal již v bezpečí s Hitlerem následující den, poznamenal, že Hitler byl vystrašený k smrti, když si uvědomil, že opravdu nechybělo mnoho, aby se jej Sověti zmocnili. I když by se mohlo zdát, že po této příhodě už nikdy osobně nenavštívil okupované sovětské území, opak byl pravdou. Učinil tak ještě několikrát, než byla další návštěva z důvodu rychle postupujících sovětských jednotek, které dobývaly znovu ztracená území, již nemožná. Nicméně pokud by v roce 1943 Hitler zajali Sověti, jakkoli se to může jevit málo pravděpodobné, válka by mohla skončit již v roce 1943.



Tagy článku

-->