Mohla válka skončit už v roce 1943? Nechybělo mnoho a vystrašeného Hitlera zajali Sověti

Mohla válka skončit už v roce 1943? Nechybělo mnoho a vystrašeného Hitlera zajali Sověti
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Sovětské tanky blízko Oděsy
07 / 12 / 2021, 18:00

Možná se to může zdát jako velmi nepravděpodobný scénář, ale v roce 1943 mohl Hitler padnout při určité souhře okolností do rukou Sovětů.

Mohl být v roce 1943 Adolf Hitler zajat? Nechybělo úplně málo a tento scénář by se nakonec zhmotnil. V únoru 1943 se sovětské tanky nečekaně objevily na okraji města Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny hluboko za nepřátelskou linií.

Nečekaný průlom Rudé armády, který tvořil součást širší operace na osvobození oblasti Donbasu od německých jednotek, značně znepokojil velení Wehrmachtu, protože tou dobou führer vykonával návštěvu toho města, které bylo slabě bráněno.

Nicméně obavy Wehrmachtu byly v tomto případě namístě. Ruské tankové posádky se nacházely jen několik  kilometrů od letiště, teoreticky tak hrozilo, že se Hitler, ale nejen on, dostane do sovětských rukou. Nacistický diktátor přiletěl do do Záporoží, aby se podíval, jak si Němci vedou v obraně města. V plánu byla diskuse s polním maršálem Erichem von Mansteinem o dalších strategických krocích v dané oblasti. Nicméně z důvodu možné hrozby ze strany Sovětů bylo třeba učinit vše potřebné pro pozdější evakuaci vůdce.

Hans Baur, Hitlerův pilot, později vzpomínal: ,,Ruské tanky byly 5 kilometrů od letiště, naše 3 Condory (míněn Focke-Wulf Fw 200) se už vznášely do vzduchu a současně jsme viděli 2 velké šestimotorové letouny s protitankovou výzbrojí, které se připravovaly na přistání." Podle Baura byl však hlavní problém v tom, že německé jednotky, které v tu dobu byly na letišti, nepředstavovaly z vojenského hlediska úplně největší sílu. Nebyly navíc k dispozici protitankové či dělostřelecké zbraně.

Polní maršál von Manstein ve svých pamětech viděl situaci ještě dramatičtěji: ,,Nebyla žádná jednotka mezi námi a nepřítelem! Velmi se mi ulevilo, když ještě večer Hitler odletěl do svého štábu." Mohlo by se tak zdát, že sovětské tankové síly, které netušily, že v Záporoží je v danou chvíli sám nacistický diktátor, se mohly pokusit o útok na letiště, tak proč se tak nestalo? Důvod je jednoduchý - Sovětům došel benzin.

Generálmajor Rainer Stahel, který se potkal již v bezpečí s Hitlerem následující den, poznamenal, že Hitler byl vystrašený k smrti, když si uvědomil, že opravdu nechybělo mnoho, aby se jej Sověti zmocnili. 

I když by se mohlo zdát, že po této příhodě už nikdy osobně nenavštívil okupované sovětské území, opak byl pravdou. Učinil tak ještě několikrát, než byla další návštěva z důvodu rychle postupujících sovětských jednotek, které dobývaly znovu ztracená území, již nemožná. Nicméně pokud by v roce 1943 Hitler zajali Sověti, jakkoli se to může jevit málo pravděpodobné, válka by mohla skončit již v roce 1943.


Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace