Mons Meg: monstrózní středověké dělo děsilo nepřátele skotského krále

Mons Meg: monstrózní středověké dělo děsilo nepřátele skotského krále
Popisek: Mons Meg
06 / 06 / 2019, 16:30

Dělo s hlavní o průměru 50cm mělo bořit zdi hradů. Mistrovské dílo mistra puškaře Jehana Cambiera si objednal vévoda burgundský v roce 1449. Hlaveň byla vykována z železných prutů spojených 37 kovovými obručemi a to vše bylo vykováno do monstrózní hlavně.

Mons megRoku 1457 se Mons Meg dostalo do Skotska jako dárek králi Jamesi II. Král, který miloval děla, byl ale krátce poté zabit během výbuchu hlavně jiného děla během dobývání hradu Roxburg.

Roku 1489 James IV, vyslal Mons Meg zničit zdi pevností Dumbarton, Crookston a Duchal. O 8 let později kamenné koule o průměru 50 cm bily do zdí anglické pevnosti Norham.

psali jsme: Pařížanka: císařovo dělo, které zabilo 88 lidí v kostele jedním výstřelem

 Mons meg2

Poslední bojové výstřely obrovského děla zazněly téměř 130 let po jeho stavbě během dobývání hradu v Edinburghu v letech 1571-1573. Během střelby bylo dělo zajištěno bloky dřeva, kterými střelci nastavili i elevaci a směr střelby. Současný podvozek, na kterém je dělo umístěno, je replikou podvozku, který byl použit během tažení krále Jamese V. na Západní ostrovy.

psali jsme: Samohybné dělo Sturmgeschütz IV

Občas bylo dělo využívané během střelby na počet králů a královen, jako například během svatby královna Marie roku 1558. Dělová koule o váze 150 kilogramů byla nalezena 3,2 kilometru daleko od místa výstřelu.

Posléze byl tento symbol Skotska převezen do londýnského Toweru, a až v roce 1829 po dvou občanských akcích, povolil král Jiří IV. návrat děla do Skotska, kde jedno z nejznámějších děl středověku naleznete na edinburghském hradu.

 

Tagy článku