Mrtví, ranění a Hercules na hadry: Ostudu egyptského komanda sledoval kyperský prezident jako rozhodčí na empiru

Mrtví, ranění a Hercules na hadry: Ostudu egyptského komanda sledoval kyperský prezident jako rozhodčí na empiru
Autor fotografie: polignosi.com|Popisek: Zničený egyptský Hercules
10 / 06 / 2020, 10:00

Necelé dva roky po slavné a úspěšné izraelské operaci Entebbe, při níž jednotka Sajeret Matkal osvobodila v Ugandě rukojmí unesená teroristy na letu Air France, se o podobný husarský kousek pokusily egyptské speciální síly. Rovněž incident v Larnace nepřímo souvisel s Izraelem. Ale průběh celé operace byl ve všech ohledech opačný. Egyptské osvobozovací komando tvrdě narazilo na kyperskou národní gardu, a nadto kyperská vláda žádný azyl ani podporu vrahům a únoscům neposkytovala, v době útoku se již po vyjednávání vzdali. Dělají-li dva totéž, není to totéž. Izraelci předvedli odvážnou a riskantní operaci, při níž z bezvýchodné situace rukojmí v nepřátelském prostředí osvobodili a dopravili do bezpečí. Egypťané zbytečně přišli o 15 vojáků, přišli o Hercules, odletěli s ostudou a operaci jim vyčetli i jejich vlastní spojenci.

                                                                        Zdroj: Youtube

Operaci egyptského elitního komanda na letišti v kyperské Larnace předcházela vražda egyptského spisovatele, brigádního generála, ministra kultury a prominentního novináře Júsúfa Sibaie, přítele egyptského prezidenta Anwara Sadata. Motivem dvou útočníků byla Sibaiova podpora Sadatově, tou dobou již mírové, politice vůči Izraeli. K vraždě došlo v hotelu Hilton v Nikósii, a následně vzali útočníci 16 rukojmí a žádali dopravu na letiště v Larnace a letadlo. Kyperská vláda jim poskytla obojí a s 11 rukojmími a čtyřmi členy posádky letadla DC-8 Larnaku skutečně opustili. Žádná ze zemí, kde se pokusili získat povolení k přistání (Džibuti, Sýrie a Saudská Arábie), jim je ovšem neumožnila, a letadlo proto po čtyřech hodinách sedlo zpět v Larnace.

Sadata se zpráva o smrti přítele velmi dotkla. Kyperského prezidenta Kypriana žádal o záchranu rukojmích a vydání teroristů, a ten přislíbil osobní dohled nad situací a vydal se na letiště. Mezitím ovšem Sadat vyslal elitní protiteroristickou jednotku Task Force 777 na palubě transportního Herculesu do Larnaky. Kyperská strana byla informována velmi povšechně o tom, že "lidé jsou na cestě, aby pomohli zachránit rukojmí." O ozbrojeném elitním komandu nebyla řeč. Ihned po přistání Herculesu na letišti zahájil egyptský výsadek v síle 60-70 mužů útok proti DC-8, které bylo obklopené jednotkami Kyperské národní gardy.

                                                                            Zdroj: YouTube

Zdroje se neshodnou, jestli Kypřané vyzvali Egypťany k návratu na palubu Herculesu jednou, nebo dvakrát, ale shodnou se v tom, že Egypťané odpověděli palbou. Jejich jeep, který útočil v čele, byl zasažen reaktivním granátem, a následovala přestřelka na méně než 300 m, přičemž Egypťané byli na otevřené letištní ploše bez jakéhokoli krytí. Kypřané také v zápětí zničili protitankovou střelou egyptský Hercules. Boj trval asi hodinu, Egypťané si našli příhodnější pozici za letounem společnosti Air France. Kyperský prezident boj sledoval z řídící věže letiště, která byla Egypťany postřelovaná.

Výsledkem bylo 15 mrtvých egyptských vojáků, zničený Hercules a tři mrtví členové jeho posádky; 15 zraněných Egypťanů bylo později převezeno do kyperských nemocnic. Přitom již v době útoku se oba únosci Kypřanům vzdali, byli uvězněni a později vydáni do Egypta, kde budou odsouzeni nejprve k smrti, což bude změněno na doživotní vězení. Vztahy mezi oběma zeměmi byly až do Sadatova zavraždění v roce 1981 velmi špatné, ač Kyprianu nabízel dokonce omluvu, přičemž ovšem trval na tom, že Kypřané nemohli nechat na svém území egyptské vojáky konat. Egyptskou operaci odsoudily také Sýrie a Libye. Egyptská "operace Entebbe" nedopadla dobře. Nebýt obětí na životech, snad by se chtělo říci, že to byla fraška.

 

Zdroj: history.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace