Mstitel Ruby zkomplikoval vyšetřování atentátu na Kennedyho

Mstitel Ruby zkomplikoval vyšetřování atentátu na Kennedyho
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Jack Rubinstein
03 / 09 / 2021, 16:00

Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho měl 24. listopadu 1963 ještě šokující dohru, když z atentátu podezřelého Oswalda zastřelil Jack Rubinstein.

24. listopadu 1963, dva dny po atentátu na oblíbeného prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, zastřelil Lee Harvyeho Oswalda samozvaný ,,mstitel" Jack Ruby (Rubinstein). Ruby byl majitelem nočního klubu v Dallasu, který si počkal na to, až Oswalda budou převážet do jiné věznice.

 

V nestřežený okamžik, když policisté Oswalda vedli chodbou, vytáhl Ruby pistoli a střelil Oswalda do břicha. Ten na následky zranění ještě tentýž den umírá. Ruby tak zavdal nespočet konspiračních teorií, protože navždy umlčel Oswalda, který zavraždil Johna Fitzgeralda Kennedyho, a jenž mohl k atentátu poskytnout klíčové informace.

video: youtube

Při vyšetřování však Ruby policistům řekl, že vraždil z důvodu soucitu k vdově a nechtěl, aby se Jacqueline Kennedyová setkala u soudu tváří v tvář vrahovi svého manžela. Warrenova komise, která vyšetřovala i atentát na Kennedyho a došla k závěru, že jej spáchal Oswald, v případě Rubyho konstatovala, že i on jednal sám ,,na vlastní pěst".

V roce 1964 byl Ruby za Oswaldovu vraždu odsouzen k trestu smrti. Proti rozsudku se však Ruby odvolal, nicméně před novým projednáním této vraždy vážně onemocněl a 3. ledna 1967 zemřel na karcinom plic. Stejně jako u Oswalda, kterého Ruby dva dny po atentátu zavraždil, se tak vyšetřovatelé skutečnou pravdu o motivech majitele nočního klubu, nedozvěděli.

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace