Mučení jako zkouška špionské dospělosti. Jak Odette Hallowesová odolala brutálním výslechům gestapa. Nepomohlo ani rozžhavené železo

Mučení jako zkouška špionské dospělosti. Jak Odette Hallowesová odolala brutálním výslechům gestapa. Nepomohlo ani rozžhavené železo
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Odette Sansom Hallowesová
13 / 08 / 2022, 10:00

Odette Sansom Hallowesová byla britskou elitní špionkou. Gestapo ji za války surově mučilo, přesto neprozradila žádné důležité informace, za což si vysloužila Kříž svatého Jiří za statečnost.

Odette Sansom Hallowesová se narodila jako Odette Marie Céline Brailly ve francouzském městě Amiens. Její otec zemřel během bojů v první světové válce, a jeho hrdinství jí stále vštěpoval do hlavy její dědeček. Chtěl, aby to malou Odette zocelilo, když vyrůstala. V 19 letech se Odette vdala za Roye Sansoma, který pracoval v jednom z britských hotelů. Přestěhovali se záhy do Londýna a měli spolu tři děti.

Šťastný rodinný život však přerušily první výstřely druhé světové války. Odette se rozhodla po počátečním váhání stát se členkou SOE a plnit zpravodajské úkoly pro Velkou Británii, potažmo Spojence. Čekal ji náročný výcvik, který mimo jiné zahrnoval například boj beze zbraně, se zbraněmi, osvojení si Morseovy abecedy, sabotážních technik a dalších nezbytných úkonů, aby byla co nejlépe připravena.

Mladá špionka se záhy ,,realizovala" v jižní Francii, kde se stala spojkou francouzského odboje. Snažila se později zformovat špionskou buňku v Auxerre. Dodávala posléze zprávy ze své buňky dalším členům francouzského odboje a samozřejmě také ústředí SOE v Londýně a jejímu nadřízenému Peteru Churchillovi. V roce 1943 však na ni a na Churchilla uhodili nacisté, kteří její aktivity postupně rozkryli. Nastražili léčku v podobě německého důstojníka, který vystupoval jako operativec SOE.

Odette s Churchillem byli nacisty zajati a internováni ve vězení ve francouzském městě Fresnes. Vytěžovanou špionku zde čekalo soukromé peklo. Gestapo ji brutálně mučilo, když ji kromě bití přikládalo rozžhavené železo na záda. Chtělo za každou cenu informace, žádné však britská špionka nakonec neprozradila. Navíc zachránila život i Churchillovi, když se jí podařilo přesvědčit gestapo, že zpravodajec je jejím manželem a že se nepodílel na rozdíl od ní na práci pro francouzský odboj.

Odette pak převzeli nacisté do koncentračního tábora v Ravensbrücku, kde ji její strážci nechali málem vyhladovět. S koncem války svitla pro Odette, která se již smiřovala se smrtí, naděje. Nacisté věděli, že válku již nelze vyhrát a předali britskou špionku Američanům, čímž Odettiny útrapy definitivně skončily.

Odette v roce 1946 získala jako první žena Kříž svatého Jiří za statečnost. Posmrtně byly vyznamenány i další pracovnice SOE Violette Szabová a Noor Inayat Khanová. Odette zemřela v britském městě Walton-on-Thames v hrabství Surrey v roce 1995 ve věku 82 let.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

-->