Muž, co nepozdravil Adolfa Hitlera - on a jeho židovská žena válku nepřežili

Muž, co nepozdravil Adolfa Hitlera - on a jeho židovská žena válku nepřežili
Autor fotografie: Volné dílo|Popisek: Muž v davu odmítá pozdravit nacistickým pozdravem; pravděpodobně se jedná o Augusta Landmessera
12 / 03 / 2023, 10:00

Mezi řadami mužů salutujících führerovi na nechvalně známé fotografii z července 1936 je vidět jeden muž stojící se zkříženýma rukama. Člověk, který se odvážil nepozdravit říšského kancléře Adolfa Hitlera.

Proč tento akt vzpoury? Kdo byl August Landmesser a co ho vedlo k tomu, že se postavil proti? Předpokládá se, že snímek byl zachycen při slavnostním spouštění a pokřtění lodi Horst Wessel v loděnici Blohm+Voss 13. června 1936. Loď byla pojmenována po nacistickém aktivistovi zabitém komunisty v roce 1930. Po své smrti byl považován za mučedníka, který sloužil jako součást propagandy Národně socialistické německé dělnické strany.

Slavnosti byli přítomni jak führer, tak jeho zástupce. Po křtu všichni povinně pozdravili, aby dali najevo svou loajalitu k Německu a vůdci země – všichni, kromě jednoho muže.

Má se za to, že 26letý August Landmesser byl ten, kdo odmítl zvednout paži ve führerově přítomnosti a místo toho vzdorovitě zkřížil ruce. V té době pracoval v loděnici, ale jeho rodinné poměry mu pravděpodobně zabránily v pozdravu, protože Landmesser se zamiloval do židovské ženy a založil s ní rodinu.

Roky předtím, než byla fotografie pořízena, byl August Landmesser členem NSDAP. V roce 1930, rok před jeho vstupem do NSDAP, byla německá ekonomika v krizi, což umožnilo vzestup Hitlera. Protože bylo těžké sehnat práci, Landmesser věřil, že navázání správných spojení ve straně povede ke stabilnímu příjmu.

Zdá se však, že jeho politické uvědomění byla povrchní, protože nedlouho poté, co se stal členem, se hluboce zamiloval do židovky Irmy Ecklerové. V roce 1935 ji Landmesser navrhl sňatek, což mělo za následek jeho okamžité vyloučení z NSDAP.

August Landmesser a Irma Ecklerová se rozhodli podat žádost o sňatek v Hamburku, ale nakonec byli odmítnuti kvůli nedávno přijatým Norimberským zákonům. V říjnu 1935 se zamilovanému páru narodila dcera Ingrid. O dva roky později se rodina pokusila uprchnout do Dánska, ale byla zadržena na hranicích. Landmesser byl podle Norimberských zákonů obviněn z „hanobení rasy“ a krátce uvězněn.

Landmesser byl zproštěn viny v květnu 1938 pro nedostatek důkazů poté, co tvrdil, že si on a jeho žena nebyli jisti jejím židovským statusem, protože byla pokřtěna v protestantském kostele poté, co se její matka znovu provdala. Po propuštění byl upozorněn na další trest, pokud bude čin opakovat.

O necelé dva měsíce později, v červenci 1938, byl Landmesser znovu zatčen. Tentokrát byl odsouzen na dva a půl roku v koncentračním táboře Börgermoor. To bylo naposledy, co viděl svou milovanou ženu a dítě.

Situace pro Irmu se po zatčení manžela zhoršovala a byla také zatčena gestapem kvůli výše zmíněným norimberským zákonům, které umožňovaly zatčení židovských manželek mužů, kteří byli zatčeni za hanobení rasy. Irma byla v době zatčení těhotná a ve vězení porodila dceru Irenu. Irma následně prošla koncentračními tábory Oranienburg, Lichtenburg a nakonec skončila v Ravensbrücku.

Zatímco byli oba rodiče uvězněni, děti jim byly odebrány. Nejprve byly Ingrid a Irene poslány do městského sirotčince. Nedlouho poté byla Ingrid poslána ke své babičce z matčiny strany, osud Ireny ve válečných letech není úplně jasný. Každopádně obě dívky válku přežily, ale své rodiče už nikdy neviděly.

Matka obou dívek byla zabita v únoru 1942 v plynové komoře tábora Bernburg. Jejich otec zemřel 28.dubna 1942 během bojů v Chorvatsku.

Sňatek Augusta Landmessera a Irmy Ecklerové byl oficiálně uznán v roce 1951 soudem v Hamburku. Irena přijala matčino příjmení a Ingrid přijala příjmení svého otce. Příjmení muže, který nepozdravil Adolfa Hitlera.

Zdroj: warhistoryonline.com

 

Tagy článku