Muž, který přinesl zkázu Hirošimě, si nepřál vlastní hrob ani vojenské pocty. Jeho popel byl rozptýlen po Lamanšském průlivu

Muž, který přinesl zkázu Hirošimě, si nepřál vlastní hrob ani vojenské pocty. Jeho popel byl rozptýlen po Lamanšském průlivu
Autor: USAF, volně k použití|Popisek: Paul Tibbets (vpravo)
04 / 08 / 2021, 16:00

Paul Tibbets vstoupil do historie tím, že vypustil 6. srpna 1945 na japonské město Hirošimu atomovou bombu. Zajímavé je, že si nepřál ani vlastní pohřeb, jeho popel byl rozptýlen po Lamanšském průlivu. Z jakého důvodu?

Paul Tibbets a jeho posádka bombardéru B-29 Enola Gay byla pověřena v roce 1945 zvláštním, a o to důležitějším úkolem. Letoun, který Tibbets pojmenoval po své matce, měl svrhnout brzy ráno 6. srpna 1945 první atomovou bombu ,,Little Boy" na Hirošimu a ukončit fanatickou snahu Japonců bojovat až do posledního muže.

Plán se zhmotnil v neodvratnou realitu právě 6. srpna, kdy byla ničivá zbraň shozena na nic netušící město. Výbuch atomové bomby a jeho následky zahubily odhadem 80 000 lidí. Další oběti si vyžádaly nemoci z ozáření. O tři dny později byla svržena druhá atomová bomba na Nagasaki, což vedlo 14. srpna 1945 k japonské kapitulaci.

Tibbets nikdy svého činu nelitoval, i když na něho byl vyvinut po činu velký tlak. Nicméně když navštívil sám později Hirošimu, byl rozsahem zkázy zděšen. V interview v roce 2002 řekl, že věděl, že dělá správnou věc, a i když si současně uvědomoval, že atomová bomba připraví o život desetitisíce lidí, podle něho tím zachránil mnoho dalších, neboť nemusela být spuštěna operace na vylodění v Japonsku, která by mohla stát Američany a jejich spojence mnohonásobně více životů.

Tibbets odešel od letectva v roce 1966. Zemřel v roce 2007 ve svých 92 letech po vleklých zdravotních problémech, a zajímavé je, že si nepřál ani pohřeb, a to s vojenskými poctami, ani náhrobní kámen. Tibbets se obával, že pokud by měl vlastní ,,klasický hrob", mohl by se stát v budoucnu místem protijaderných nebo protiválečných protestů či by podnítil možnou revizi nebo ohýbání dějin tak, jak to vyhovuje té či oné straně.

Tibbets, vědom si těchto možných rizik, tedy raději volil jiné řešení - po své smrti požadoval rozptýlení popela po Lamanšském průlivu, přes který během druhé světové války často létal. Pilota, který se zhostil náročné úlohy ke konci války, přežila jeho žena Andrea a tři synové. Jeho vnuk šel také v Tibbetsových stopách, když se mimo jiné stal pilotem bombardéru B-2 Spirit.

 

Zdroj: We Are the Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace