Muž, který prošel devíti koncentračními tábory, sdílí byt s vnučkou nacistů. Ti mu vyvraždili rodinu

Muž, který prošel devíti koncentračními tábory, sdílí byt s vnučkou nacistů.  Ti mu vyvraždili rodinu
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: koncentrační tábor
18 / 05 / 2017, 16:00

Když se pětadevdesátiletý muž, který přežil útrapy několika koncentračních táborů, sháněl po vhodném spolubydlícím, nikdo by neřekl, že ho osud nakonec spojí s jedenatřicetiletou vnučkou nacistů.

Ben Stern z důvodu pokročilého věku hledal vhodného spolubydlícího, protože jeho nemocná žena byla nucena opustit společnou domácnost a odešla do domu sociální péče.

Stern pak za nějaký čas skutečně našel Leu Heitfieldovou, která je vysokoškolskou specialistkou na oblast židovských dějin. ,,Můj profesor mi napsal, že Ben je nejpohodovější, nejvtipnější a nejslušnější chlap, kterého zná," řekla Heitfieldová k tomu, jak vzniklo neobvyklé spolubydlení. Nyní dvojice obývá Sternův prostorný byt v Berkeley v Kalifornii a stali se znich velmi rychle dobří přátelé.

Osud pětadevadesátiletého vitálního muže pak vzbuzuje oprávněný respekt. Přežil devět koncentračních táborů, dvě ghetta, byl vybrán na zvrácené pokusy ,,andělem smrti" Josefem Mengelem, a dokázal přežít i pochody smrti. ,,Neviděl jsem 35 dní chléb," popisuje své zážitky Stern. Během druhé světové války nacisté zabili oba Sternovy rodiče, sedm bratrů a sestru.

Později se Heitfieldová svěřila Sternovi, že její dědeček byl vojákem, který sloužil v nacistické armádě. Její matka pak byla v ženské nacistické organizaci. Stern tento fakt ale podle Heitfieldové přijal smířlivě. ,,Řekl jsem si, že si nemůžu na ni (Heitfieldové) vybíjet vztek jen proto, že její prarodiče byli nacisté. Neměla by pykat za to, že měla takové prarodiče," řekl k ,,rodinnému životopisu" Heitfieldové Stern.

S tímto tvrzením souhlasí i Sternova dcera Charlene, který je režisérkou a scénáristkou. Sternová vtělila nepřívětivý osud svého otce do třicetiminutového filmu nazvaného ,,Vedle normálního muže", který mapuje jeho život v období Holocaustu. Dokument sklidil pozitivní ohlasy a byl tento rok zvolen nejlepším dokumentárním snímkem na židovském filmovém festivalu v San Diegu.

psali jsme:

Poslední ,,lovec nacistů" vyslal zprávu o válečných hrůzách. Svědectví, z něhož mrazí i otrlé

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace