Muž, který zlomil Sovětský svaz a poslal říši zla do historie

Muž, který zlomil Sovětský svaz a poslal říši zla do historie
Autor fotografie: By Stuart Brown - Central Intelligence Agency Official Web-site, CIA Museum Art Collection, Public Domain|Popisek: První sestřel sovětského vrtulníku Stingerem
01 / 10 / 2023, 15:00

Texaský rodák Charlie Wilson přišel na svět v městečku Trinity 1. června 1933 a po studiích na Námořní akademii Spojených států v Annapolisu, sloužil v letech 1956 až 1960 u amerického námořnictva. Poté nastoupil do Pentagonu, kde pracoval u zpravodajské jednotky, která zkoumala jadernou hrozbu SSSR.

Od mládí ho zajímala národní bezpečnost a zahraniční vztahy, obdivoval Winstona Churchilla. Jedna historka tvrdí, že do politiky vstoupil už jako teenager, když mu jeho soused zabil psa jídlem, do kterého přisypal drcené sklo. Mladý Charlie si pořídil řidičský průkaz a vozil voliče k městským volbám, aby zabránil znovuzvolení souseda do městského zastupitelstva. Povedlo se a soused se již do funkce nedostal.

Vedle práce v Pentagonu se ve svém volném čase věnoval práci v prezidentské kampani Johna F. Kennedyho v roce 1960. Že je Homo Politicus prokázal v roce 1961, kdy byl zvolen i díky své rodině, která mu pomohla s kampaní do zastupitelstva státu Texas. Zde strávil 12 let, než byl v roce 1972 zvolen do Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu. Ve Sněmovně strávil následujících 24 let. Podporoval Izrael a díky němu byla zvýšena americká podpora Izraeli až na 3 miliardy ročně.

V roce 1980 si Wilson přečetl zprávu agentury AP o uprchlících ze Sověty okupovaného Afghánistánu. Protože v té době byl členem podvýboru pro obranu, podařilo se mu zařídit zdvojnásobení prostředků pro mudžahedíny bojující proti okupantům.

V roce 1983 zajistil dalších 40 milionů dolarů, z nichž 17 milionů bylo přiděleno na protiletadlové zbraně Stinger k sestřelování sovětských vrtulníků Mil Mi-24 Hind. V roce 1984 získal pro Afghánce dalších 50 miliónů dolarů a pak ještě 300 miliónů z nevyužitých financí Pentagonu. Celkově do podpory mudžahedínů napumpovala CIA asi 3 miliardy dolarů a pohraničí mezi Afghánistánem a Pákistánem se změnilo v největšího producenta opia na světě.

Díky Joanne Herring se Wilson dostal do uprchlických táborů v Pákistánu a viděl bídu a hrůzy války rozpoutané Sověty. Tato návštěva ho definitivně ujistila ve správnosti jeho činů. Za spolupráci se CIA získal jako první civilista cenu Honored Colleague Award.

Během jedné své návštěvy Afghánistánu si chtěl vystřelit na sovětský vrtulník, ale jeho afghánským průvodcům se Mi-24 přilákat nepodařilo a Wilson si Sověty nesestřelil.

V roce 1996 se rozhodl, že svůj mandát ve Sněmovně obhajovat nebude a stal se lobbistou za Pákistán. Muž, který zlomil Sovětský svaz umírá 10. února 2010.

„Sovětský Vietnam“ stál SSSR životy téměř 15 000 vojáků a desítky tisíc raněných a následkem sovětské okupace a aktivit CIA došlo k obrovskému vzedmutí islamistických radikálních skupin včetně radikálního hnutí Taliban.

Zdroj: United States Congress, Wilson Center

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.