Vítejte v muzeu ,,mezinárodních Rambů"

Vítejte v muzeu ,,mezinárodních Rambů&quote;
Autor fotografie: Petr Blahuš|Popisek: Muzeum elitních výsadkářů Cizinecké legie je umístěno v podzemí barokní pevnosti Calvi nad přístavem
22 / 12 / 2017, 14:30

Podzemí velké barokní pevnosti, tyčící se nad přístavem Calvi na Korsice, v sobě neskrývá jen osvěžující úkryt před letním vedrem, ale celoročně také unikátní muzeum nejelitnějšího útvaru samo o sobě prestižní francouzské Cizinecké legie, jejího 2. výsadkového pluku (2éma Regiement de Parachutistes, 2éma REP). Letos uplynulo přesně půl století od jeho založení.

Muzeum parašutistů, kteří mají svou základnu jen několik kilometrů jihovýchodně od Calvi poblíž letiště ve výcvikovém prostoru Camp Rafael, je schováno jen kousek od vchodu do pevnosti v prostorném pevnostním barokním sále (jen pár metrů od něj je velký maison, kde má 2 REP detašovanou strážní jednotku střežící sousedící sklady). Otevírací doba je značně plovoucí podle ročního období, většinou od 9 nebo10 hodin do pozdního odpoledne - a co je důležité pro ,,škudlily", vstup je zdarma.

Calvi

Expozice muzea jsou interaktivní, a každá jeho sekce je věnována jednotlivým rotám -  ve francouzské vojenské terminologii eskadrilám - pluku. Ty mají svou vlastní specializaci a výcvik, ačkoliv je každý z mužů 2 REP připravován jako universální voják, aby tak mohl v případě potřeby být nasazen v kterékoliv formě boje speciálních operací, včetně seskoků metodou HALO a HAHO. Roty jsou tedy rozdělena podle vzoru britské SAS: 1. rota trénuje černé operace, boj ve městě a specializuje se proto na v současnosti velmi aktuální protiteroristické operace.

muzeum

Specialisty 2 REP na operace v horách a ve výškách je - jak dokumentuje panel s působivými fotografiemi a ukázkami vojenské horolezecké výzbroje - 2. (horská) rota. Její doménou jsou operace všude tam, kde je zapotřebí uplatnit i horolezecké umění a znalosti zacházení se speciálními pomůckami.

2. rota

Naopak 3. rota je stejně jako elitní britská SBS – Special Boat Squadron (Zvláštní člunová eskadra) cvičena pro operace na moři ve stylu námořních úderných jednotek commandos, popřípadě pro speciální diverzní a průzkumné operace na zvláštních nafukovacích dvoukajacích, které patří také mezi exponáty muzea. Jsou schopny unést dva muže i s jejich výzbrojí přes divokou vodu, příboj a lze z nich provést i vysazení z ponorky na širém moři. Příslušníky 3. člunové roty také mají podvodní výcvik žabích mužů a bojových potápěčů.

člunová rota

Zvlášť utajenou částí 2 REP, dokonce i v rámci útvaru, je zvláštní jednotka Pathfinder (známá také jako Krokodýl). Je určena pro speciální operace, do které jsou delegováni zvláště vybraní zkušení muži s mimořádným, doplňujícím výcvikem. Pro československé patrioty je potěšitelné, že jejími řadami prošlo už i několik Čechů a Slováků.

3. rota

Mimořádná pozornost v rámci 2 REP je rovněž věnována parašutistům - ostřelovačům a ženijní rotě. To se samozřejmě nemohlo neodrazit při sestavování tohoto legionářského muzea. Najdeme v něm pestrou sbírku sniperských zbraní, např. pušky FRF2 v ráži 7,62 mm, se kterými lze dosáhnout přesného zásahu v bojových situacích ve dne na vzdálenost 600 metrů ve dne a při použití přístrojů nočního vidění 300 metrů v noci, nebo „materiálové“ pušky PGM ráže 12,7 mm, schopné zničujícího zásahu až na kilometrovou vzdálenost, a dále odstřelovačskou výzbroj.

psali jsme: VIDEO: Největší nacistický bunkr v Dánsku byl přeměněn v podzemní muzeum

Padákoví ženisté (část z nich má výcvik EOD týmů) jsou zastoupeni ukázkami munice, resp. trhavin, náloživa a min. Ženisté 2 REP jsou totiž cvičení k destrukci silnic, železničních tratí, přehrad, důležitých objektů apod. nejen pomocí průmyslově vyráběných trhavin, ale také tzv. „home made“ výbušnin, iniciovaných zápalnicemi, bleskovicemi nebo časovými, chemickými či mechanickými rozněcovači. Všechny tyto exponáty pak doplňují naaranžované padáky po stěnách muzea. Vedle trojrozměrných exponátů v podzemí pevnosti ukazují velkoformátové fotografie detaily z výcviku příslušníků 2 REP. Zajímavým oživením klasických muzejních sbírek je doplňkový prodej suvenýrů, triček a zvláštní šarže legionářského bílého vína z Korsiky, praktikovaný službukonajícími legionáři, nebo promítání dokumentárních filmů z historie a bojových operací 2 REP.

ženisté

Výsadkový útvar má sice označení pluk, ale svou velikostí je na úrovni lehkého praporu, přičemž z jeho vnitřní organizace, způsobu výcviku i specializace jasně vyplývá inspirace 22. plukem Special Air Service (SAS), popř. britskou SBS. Zcela jasně z něj pak vyplývá, že 2 REP navazuje na tradice francouzského výsadkového pluku SAS z období 2. světové války, který se proslavil zejména svými diverzními operacemi v Bretani v červnu 1944, jenž byly součástí obřích krycích operací Britů a Američanů v souvislosti s operací Overlord - vyloděním v Normandii.

muzeum Calvi

Bojové tradice 2 REP francouzské Cizinecké legie jsou za těch 50 let, které uplynuly od jeho založení, velmi bohaté- a krvavé. Jeho příslušníci opakovaně zasahovali v africkém Alžíru, Čadu, Středoafrické republice, Pobřeží Slonoviny, Gabunu, v Togo, Etiopije, Zaire, Angole a Rwandě. Bojovali také na Středním a Blízkém Východě v tzv. 1. a 2. válce v Zálivu proti Iráku a v Libanonu a dosud jsou nasazování v Afghánistánu a Libanonu. Své zkušenosti z výcviku na základně 13. polobrigády Cizinecké legie ve Francouzské Guyaně muži 2 REP využili během misí na Dálném Východě v Indočíně. Nasazeni byli také v Evropě – v Kosovu, Makedonii a Jugoslávii nebo na Haiti.

psali jsme: Hitlerův bunkr v Berlíně chránila fanatická jednotka Francouzů

V současné době se vždy půlka 2. výsadkového pluku připravuje na Korsice nebo v zámoří ve specializovaných kurzech na své nasazení v Afghánistánu, zatímco druhá půlka v něm slouží, např. jako součást Task Force Altor. V současnosti její muži skrytě působí také průzkumně a diverzně i v Libyi, kde minimálně už dva padli v akci. Další specialisté z 2 REP, v jehož řadách dnes vedle většiny Slovanů a Anglosasů slouží jen asi pětina francouzsky mluvících mužů, jsou zařazeni do dalších misí francouzské armády po celém světě.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku