Na Fidela Castra bylo spácháno přes 600 atentátů. Kdyby bylo jejich přežití olympijskou disciplínou, vyhrál bych zlato, prohlásil kubánský vůdce

Na Fidela Castra bylo spácháno přes 600 atentátů. Kdyby bylo jejich přežití olympijskou disciplínou, vyhrál bych zlato, prohlásil kubánský vůdce
Autor: Marcelo Montecino, CC BY-SA 2.0 |Popisek: Fidel Castro
25 / 01 / 2022, 10:00

Na kubánského vůdce, který zemřel v roce 2016, bylo spácháno přes 600 atentátů, ale ani jeden nebyl úspěšný.

Fidel Castro, dlouholetý kubánský vůdce, zemřel 25. listopadu 2016 v 90 letech. Pro někoho hrdina, pro druhé padouch, který vládl tvrdou rukou a nastolil na Kubě diktaturu. Každopádně byl nepřehlédnutelnou tváří i pro své přešlapy na veřejnost. Jeho život však mohl být o dost kratší, kdyby alespoň jeden z více než 600 atentátů (podle dřívějšího šéfa kubánských tajných služeb Fabiana Escalanteho 638 pokusů) vyšel.

To se však nestalo, protože Castro měl v mnoha případech až neskutečné štěští a fortuna mu byla nakloněna. ,,Kdyby bylo přežití atentátů olympijskou disciplínou, vyhrál bych zlato," prohlásil jednou svérázně kubánský vůdce.

Nejintenzivnějším obdobím pokusů o odstranění kubánského vůdce byla 60. léta. CIA důmyslně vymýšlela, jak by Castra usmrtila a s nápaditostí pokusů si skutečně vyhrála. Američané se tak snažili Castra sprovodit ze světa například výbušnými mušlemi, explodující cigaretou, otrávenou tužkou či ,,přímou akcí".

Nejzávažněji se jevil pokus, jak se zbavit nepohodlného Kubánce, pomocí atraktivní ženy, v tomto případě Marity Lorenzové, Američanky s německým původem, která Castra milovala. Dokonce měli společně počít dítě, sama Lorenzová prohlásila, že otcem je právě Castro, nicméně není důkaz o tom, že by se dítě vůbec narodilo.

Vztahy Lorenzové s Castrem posléze ochladly a Lorenzová se vrátila do USA. Tam ji kontaktoval agent CIA Frank Sturgis, který ji dlouho přesvědčoval, aby se ,,průpůjčila" k zabití kubánského vůdce. S tím Lorenzová souhlasila, vrátila se do Havany, kde chtěla Castrovi hodit do pití pilulky s jedem.

Castro se však z důvěrných zpráv dozvěděl, co se na něho chystá. Údajně měl Lorenzové dát pistoli a říct, aby jej zastřelila. To však žena neudělala, i když byl zcela Castro bezbranný, američtí agenti CIA totiž nepočítali s tím, že city Lorenzové ke kubánskému vůdci mohou opět vzplanout. A to se přesně stalo, když ho Lorenzová znovu uviděla. Žádný pokus o zabití se tak nekonal a Lorenzová se svěřila Castrovi, že jej stále miluje. Potom se vrátila žena do USA s nepořízenou.

A nevyšla ani akce, jež nebyla atentátem, ale měla jasný cíl - svrhnout Castra. Invazi v Zátoce sviní provedla pod taktovkou CIA  skupina kubánských emigrantů. CIA akci financovala a plně ji podporovala americká vláda. Nicméně operace nebyla dobře připravena, Američané podcenili podporu Castrovi ze strany Kubánců i ozbrojenách složek, a samotná akce skončila fiaskem. Za tři dny byli invazoři rozdrceni a operace měla kontraproduktivní následky, kdy se Castro ještě více přimkl k Sovětskému svazu.

I když žádný z 638 atentátů na Castra nevyšel, pokoušely se americké tajné služby Castra rovněž veřejně ponížit. Američané se například pokusili Castrovi podstrčit cigaretu, v níž bylo přidáno LSD, a kubánský vůdce se měl nekontrolovaně smát během televizního rozhovoru. Nicméně ani tady si na Castra, který měl v mnoha případech až neskutečné štěstí, nepřišli. Castro tak mohl vést svou zemi až do roku 2008, kdy ho vystřídal jeho bratr Raúl.


Zdroj: historyinorbit.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace