Na kanadský tank ,,Bomba" bylo spolehnutí. Od vylodění v Normandii bojoval až do konce války

Na kanadský tank ,,Bomba&quote; bylo spolehnutí. Od vylodění v Normandii bojoval až do konce války
Autor fotografie: BiblioArchives / LibraryArchives, CC BY 2.0|Popisek: Kanadský tank Bomba
22 / 02 / 2023, 16:00

6. června 1944 proběhlo vylodění Spojenců v Normandii a s nimi putovaly na pláže také kanadské tanky a další vojenská technika. Kanadský tank s přezdívkou ,,Bomba" měl zajímavé osudy. Bojoval nepřetržitě od vylodění v Normandii v roce 1945 až do Dne vítězství v květnu 1945.

Největší námořní invaze v historii 6. června 1944 se účastnili po boku Spojenců i Kanaďané a jejich vojenská technika. Na pláži Juno se tak vylodilo 14 000 Kanaďanů a 200 tanků. Zajímavé bylo, že pouze jeden kanadský tank dokázal bez přestávky bojovat od Dnu D až do Dne vítězství 8. května 1945. Tento tank - Sherman - nesl přiléhavou přezdívku ,,Bomba".

Tank urazil skoro 6 500 km, vystřílel 6 000 nábojů v lítých bojích proti německému nepříteli, jehož nadvláda v Evropě již brzy měla skončit. Tank zažil boje v Nizozemí, Belgii, než jeho další cesty vedly do Německa. Posádka kanadského tanku se vyznamenala při protiútoku v porýnském městě Kleve v závěru druhé světové války.

A následovaly další těžké boje, v poslední den největšího ozbrojeného konfliktu v dějinách lidstva velel tanku Ernest Mingo. Ten čelil německému důstojníkovi, který v rychlém sledu posílal na Kanaďany skupiny vojáků, ale musel podle Minga vědět, že jeho snažení je už bezvýchodné.

Země byla pokrytá mrtvými německými vojáky, jejich byl dobře obeznámen s tím, že válka je u konce, ale stále posílal vojáky do útoku, aby zabíjeli Kanaďany," později vzpomínal Mingo. Tank se musel v samém závěru války vypořádat s intenzivními útoky a posledním, ale o to fanatičtějším odporem německých vojáků.

Když se tank nacházel ve městě Emden, přišla Mingovi zpráva, že nastal čas vítězství a konec bojů. Kanadský tank přežil za svou bojovou anabázi několik zásahů nepřítele, ale byl vždy pohotově opraven a zprovozněn posádkou.

Tank, který významným způsobem přispěl k vítězným bojům v Evropě, je dnes v zachovalém stavu k vidění v kanadském městě Sherbrooke.


Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku