Na normandské pláže jen s holí a pistolí. Syn Teddyho Roosevelta byl nejstarším americkým vojákem v operaci Overlord

Na normandské pláže jen s holí a pistolí. Syn Teddyho Roosevelta byl nejstarším americkým vojákem v operaci Overlord
Autor fotografie: CC0 1.0|Popisek: Zleva Teddy Roosevelt junior, generálmajor Terry Allen a generál George Patton
25 / 04 / 2022, 10:00

Stejnojmenný syn někdejšího amerického prezidenta Theodora (Teddyho) Roosevelta se účastnil v roce 1944 vylodění Spojenců v Normandii. Byl nejen nejstarším americkým vojákem, který se vylodil v operaci Overlord, ale rovněž nejvýše postavený, co do vojenské hodnosti.

Není úplně známou skutečností, že v roce 1944 se vylodil na normadských plážích Theodore Roosevelt junior, nejstarší syn někdejšího amerického prezidenta a jeho ženy Edith. Roosevelt junior byl veteránem první světové války, který zasáhl například do bitvy u francouzské vesnici Cantigny, kde došlo ke střetu s Němci. Psal se květen 1918 a právě u Cantigny se představila v první velké bojové akci americká armáda, která navíc byla podpořena francouzským dělostřelectvem a letadly.

Roosevelt si získal zasloužené ostruhy ve Velké válce a výrazněji na sebe upozornil také ve druhé světové válce, když velel několika důležitým operacím, které měly vliv na další vývoj konfliktu. V roce 1941 se z Roosevelta stal brigádní generál.

Roosevelt se chtěl zúčastnit i klíčové operace Overlord, tedy vylodění Spojenců na normandských plážích v červnu 1944. Nicméně jeho nadřízený, generálmajor Raymond ,,Tubby" Barton nejprve zamítl Rooseveltovu žádost, aby velel 4. pěší divizi. Měl pro to své důvody - Roosevelt trpěl ve svých 56 letech četnými zdravotními problémy, některé si přinesl z první světové války. Měl artitridu, sníženou schopnost chůze, když chodil o holi, a trápily jej i srdeční potíže.

V osobním dopisu adresovaném Bartonovi z května 1944 Roosevelt zdůvodňoval své přání se operace Overlord zúčastnit. Nakonec mu bylo vyhověno a Roosevelt ,,vyzbrojen" nezbytnou holí, pistolí a mapou se spolu s dalšími spolubojovníky vylodil v červnu 1944 na normandských plážích. Byl to nejstarší voják, který přistál v Normandii a nejvýše postaveným Američanem co do vojenské hodnosti.

Společně s Rooseveltem se vylodil na pláži Omaha i jeho syn a zde poukažme opět na jednu zajímavost, když Roosevelt se synem byli jediným duem ,,otec a syn", které figurovalo ve výsadkové operaci 6. června 1944. I přes zdravotní problémy se Roosevelt choval v kritických okamžicích statečně, pod intenzivní německou palbou na plážích vedl odhodlaně svou jednotku tváří v tvář nepříteli, a to s minimem obětí.

Od Roosevelta se čekaly další rozhodnutí v bojích, jenomže pak zasáhl nesmlouvavě osud. 12. července 1944, tedy měsíc po vyloďovací operaci, postihl Roosevelta silný infarkt, na jehož následky v 56 letech umírá. Ten den rozmlouval se svým synem, okolo desáté hodiny večerní pak udeřil infarkt, okamžitě se mu dostalo lékařské pomoci, nicméně okolo půlnoci Roosevelt zemřel. Problémy se srdcem Roosevelt zatajil a nikdo tak netušil, že tyto potíže vůbec má. Roosevelt byl za svou statečnost a chladnokrevnou schopnost vedení posmrtně vyznamenán Medailí cti.

Jeho syn sice válku přečkal, ale tři roky po jejím skončení došlo k tragické letecké havárii, kterou Quentin ve svých 29 letech nepřežil.


Zdroj: historynet.com

Tagy článku