Na slavný most Golden Gate zaútočila japonská ponorka. Torpédo jako pozdrav od císaře

Na slavný most Golden Gate zaútočila japonská ponorka. Torpédo jako pozdrav od císaře
Autor fotografie: Daniel Schwen, CC BY-SA 4.0|Popisek: Most Golden Gate
12 / 01 / 2023, 12:00

7. 12. 1941 došlo k napadení tichomořské základny Pearl Harbor. Nicméně jedna z japonských ponorek se pokusila zničit také slavný most Golden Gate.

Málokdo však ví, že jedna z japonských ponorek se pokusila ,,na rozloučenou" na americkém západním pobřeží zničit i slavný most Golden Gate v San Francisku.

Po japonském nečekaném úderu na tichomořskou základnu Pearl Harbor v prosinci 1941 si Američané vůbec nebyli jistí tím, co přijde potom. Rozšiřovala se s nadsázkou řečeno paranoia o dalších sabotérech, špionech, kteří znovu provedou útok na určitém území USA. Američané se však obávali právem, protože Japonci bezprostředně po útoku na Pearl Harbor spustili masivní ponorkovou kampaň, která směřovala na americké západní pobřeží.

Japonci chtěli využít opět momentu překvapení, protože Američané se vzpamatovávali z úderu na svou tichomořskou základnu. Japonci zasahovali vytipované cíle na pobřeží, než zase zmizeli rychle pod hladinou. Tím měli udržovat Američany ve stavu jakéhosi permanentního strachu. Japonci použili 9 ponorek, které se vypravily na západní pobřeží, aby zde útočily na obchodní lodě.

Jedna z japonských ponorek, I-15 se nejprve vynořila blízko Farallonských ostrovů, asi 40 km od San Franciska, aby dobila baterie. Zůstala v oblasti několik dnů, její záměr pronásledovat americkou obchodní loď se však minul účinkem. Pak byla poslána do San Franciska. Plán na bombardování pobřežních oblastí na Vánoce 1941 ponorkami byl nicméně zpožděn a vzápětí zrušen, protože plavidla neměla dostatečné zásoby paliva.

Ponorkám byl nařízen návrat domů, nicméně I-15 se ještě rozhodla jednat a vystřelit ,,nazdařbůh" na most Golden Gate, než nabrala kurs domů. Ponorka se přiblížila k mostu, vystřelila torpédo Typu-93 a kvapem zmizela. Pokud by torpédo zasáhlo most, celá konstrukce nového mostu (otevřen v roce 1937) se mohla zřítit jako domeček z karet. Jenže torpédo minulo cíl a skončilo na přilehlé Marshallově pláži.

Pozoruhodné je, že tam leželo až do roku 1946, kdy bylo objeveno náhodnými kolemjdoucími. Bylo stále aktivní a napůl pohřbeno do písku blízko mostu Golden Gate. Začalo se pátrat po tom, kde se tam vzalo. To se však zjistilo až později. Speciální četa torpédo následně zlikvidovala a nebezpečí pominulo.

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku