Na tanku Grotte spolupracovali budoucí soupeři na život a na smrt, SSSR a Německo

Na tanku Grotte spolupracovali budoucí soupeři na život a na smrt, SSSR a Německo
Autor: Public domain, via Wikimedia Commons|Popisek: Tank Grotte
23 / 05 / 2020, 10:00

TG, „Tank Grotte“ (někdy označovaný jako TG-1 či „Tank Grotto“ nebo v řadě západních zdrojů jako T-22), byl experimentální sovětský střední tank, který byl kvůli mohutné výzbroji označován jako „silný střední tank“ a vznikl pod dohledem německého konstruktéra Eduarda Grotteho, jenž tehdy pracoval v SSSR.

Tank se vyznačoval využitím velkého množství inovativních a originálních řešení a díky tomu překonal celkovou úroveň světových tanků té doby. Kvůli vysoké ceně a nekonzistenci sovětského průmyslu s požadavky na výrobu tanků nebyl TG přijat do služby a nebyl sériově vyráběn. Zkušenosti získané při konstrukci stroje však umožnily sovětským konstruktérům vývoj moderních tanků vrcholící legendární T-35.

Počátkem 30. let 20. století vyžadovala vojensko-politická situace, aby Sovětský svaz přijal nouzová opatření pro technické vybavení armády a realizaci programu přijatého Radou lidových komisařů v roce 1929 a vybavil ozbrojené síly obrněnými vozidly. Nedostatek potřebné vědecké základny v SSSR a zkušenost se stavbou tanků však značně narušily konstrukci nových tanků a neumožnily vytvořit projekt plnohodnotného bojového vozidla.

Po řadě neúspěšných pokusů o vytvoření plně domácího projektu tanku bylo rozhodnuto přilákat odborníky ze zahraničí, především z Německa. V březnu 1930 dorazila do SSSR skupina odborníků z Německa pod vedením inženýra Eduarda Grotteho.

A proč z Německa? V polovině 20.let minulého století byly vztahy USA a vítězných mocností Velké války napjaté, ale poražené Německo chtělo se SSSR spolupracovat.

Technikům byly v dubnu 1930 doručeny technické požadavky na tank o hmotnosti 18-20 tun s rychlostí 35 – 40 km/h a děly ráže 76,2 a 37 mm doplněné kulomety. Ostatní parametry byly na německých inženýrech.

Chcete vědět víc? Podívejte se na další díly Ocelových gigantů od G_J-Rasputina

                                                                        Video: YouTube

Zdroj: Global Security

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace