Autor: U.S. Army, volné dílo|Popisek: Evakuace zraněného vrtulníkem Huey ve Vietnamu
Jako z béčkového hororu zní příběh Johna Bennetta, zdravotníka americké armády, kterého během květnové bouře v roce 1968 zasáhl blesk. Vojáci jednotky jej resuscitovali, ale posádka vrtulníku jej po deseti minutách domněle ztratila. "Mrtvého" dali do pytle na mrtvoly a proběhly všechny obvyklé administrativní procedury. Kaplan informoval o nešťastné události dopisem rodinu ve Spojených státech. V době, kdy rodina se slzami v očích dopis četla, byl už ale Bennett opět na tomto světě. Probudil se do něj v márnici.
Do té jej přepravili v bezvědomí, prohlášeného po přistání vrtulníku za mrtvého. Dvacetiletý voják ovšem přišel po 18 hodinách od zasažení bleskem k sobě. Probudil se v pytli na mrtvoly, z něhož se dostal díky noži, který u sebe měl. Posadil se na a rozhlédl. Třicet minut bez hnutí seděl mezi mrtvými těly na nosítkách, než konečně někdo přišel. Za jeho zády se ozvalo: "Co to... jaký máš problém, synku?" - "To mi řekněte vy," otočil se Bennett ve svém pytli. Jeho "problémem" bylo, že nebyl mrtvý.
Na těle měl stále cedulku s nápisem "Killed in action - stuck by lightning". Poněkud zvláštní formulaci, zabit v akci - zasažen bleskem. Později se dostal i k vystavenému úmrtnímu listu, který si nechal na památku.
Kaplanem Bennetova praporu byl Phillip Kissinger, a byl to on, kdo napsal rodině do Fairfieldu v Pensylvánii. Bennettova sestra prý nad dopisem proplakala celou noc. A Bennettovi se po návratu mezi živé přitom nepodařilo rodinu kontaktovat celé týdny. Spojil se s otcem až o měsíc později. Rodině přišlo tou dobou již zvláštní, že jí armáda dosud nepředala Johnovo tělo.
To samo o sobě by asi stačilo. Ale John Bennett měl manželku Shirley v osmém měsíci těhotenství. Chaos a nespolehlivost armádní administrativy tady však sehrály skvělou roli: na rozdíl od rodičů a sestry manželka o "úmrtí" svého chotě informována armádou nebyla; dostala dopis až přímo od něj, v němž jí svůj zážitek popsal. Na druhou stranu o Bennettově procitnutí k životu nebyli informováni ani jeho spolubojovníci, k nimž se záhy vrátil, aby pokračoval ve službě. Chtěli po něm pojmenovat budovaný bunkr.
A nedozvěděl se o tom ani kaplan Kissinger. Ten byl navíc krátce po Bennettově "smrti" převelen k jinému praporu - a o tom, že John zásah bleskem ve skutečnosti přežil, se dozvěděl až v roce 2009, kdy si přečetl Bennettovu knihu "Killed in Action-struck by Lightning: A Vietnam Combat Medic's Story", načež se oba veteráni znovu setkali. Kaplan si již Bennetta osobně nepamatoval a jeho příběh si nevybavil. Podobných dopisů rodinám napsal z Vietnamu příliš mnoho
.
Zdroj: yorkdispatch.com, warhistoryonline.com; Bennett: Killed in Action-struck by Lightning: A Vietnam Combat Medic's Story (náhled dostupný na books.google)